Inteligentny wózek inwalidzki Polskim Wynalazkiem 2014

Inteligentny wózek inwalidzki, dzięki któremu m.in. można sterować urządzeniami w domu - decyzją widzów TVP 1 został uznany za Polski Wynalazek 2014. Jego konstruktorzy - Patryk Arłamowski i Kamila Rudnicka - otrzymali w nagrodę 50 tys. zł - poinformowano na stronie resortu nauki.

Konkurs organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Telewizję Polską miał promować innowacyjność i wynalazczość wśród Polaków. Finał odbył się w poniedziałek wieczorem w TVP 1. O przyznaniu nagrody zdecydowali widzowie z głosowaniu internetowym.

W finałowej gali zaprezentowano siedem różnych wynalazków. Zwycięski projekt - wózek inwalidzki - jest wyposażony w specjalny komputer integrujący się z otoczeniem. Jest przystosowany do rodzaju niepełnosprawności i indywidualnych cech użytkownika, a także może sterować urządzeniami domowymi oraz dostępnymi w przestrzeni publicznej – np. windami. Gdy jest potrzeba, pozwala też automatycznie wezwać pomoc.

Prof. Lena Kolarska–Bobińska, która była gościem wczorajszej gali, podkreślała, że nauka musi stać się w Polsce filarem gospodarki. Jej zdaniem najlepiej to rozumieją młodzi naukowcy. "Im jest łatwiej przekraczać bariery, znają języki, uczą się chętnie, korzystają ze stypendiów, kontaktują się z naukowcami z innych krajów. Myślę, że to młode pokolenie, które silnie wspomagamy różnego rodzaju grantami jeszcze bardziej przełamie bariery między nauką a przemysłem" - powiedziała.

Do tegorocznej edycji konkursu napłynęło ponad 100 zgłoszeń. Kapituła konkursu wybrała siedem. To spośród nich widzowie za pomocą SMS-ów wybrali Polski Wynalazek 2014.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe AGH

    Kraków/ W AGH specjalistyczna antena do komunikacji z powstającym na uczelni satelitą

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie konsorcjum chce usprawnić monitoring jakości wód

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera