Ogólnopolskie Zawody Robotów ROBO-motion w Rzeszowie

Walki sumo, przejazdy robotów wyścigowych, pokazy robotów szukających właściwej drogi w labiryncie - będzie można oglądać w sobotę na Ogólnopolskich Zawodach Robotów ROBO-motion, które odbędą się na Politechnice Rzeszowskiej. Niemal wszystkie prezentowane w czasie imprezy roboty zaprojektowali i zbudowali zawodnicy.

Do udziału w zawodach zgłosiło się 130 zawodników z całego kraju, m.in. z Gdańska, Warszawy, Krakowa, Torunia, Rybnika, Chełma, Wrocławia i Rzeszowa. Zakwalifikowano ponad 90 robotów, które będą rywalizować w 11 konkurencjach, co czyni te zawody jednymi z największych w kraju - poinformował PAP koordynator zawodów Grzegorz Piecuch, prezes koła ROBO.

„Będzie można podziwiać ekscytujące walki robotów sumo, śledzić najszybsze przejazdy wyścigowych robotów podążających po linii, oglądać niekonwencjonalne konstrukcje w kategorii Freestyle oraz dziwić się, jak robot szuka właściwej drogi w labiryncie” – zachęcała do obejrzenia zawodów rzeczniczka uczelni Magdalena Kamler.Wśród konkurencji, w jakich wystartują roboty, znalazło się Line Follower Turbo (roboty turbinowe), Line Follower Standard (roboty bez turbin), Sumo, Minisumo, Nanosumo, Freestyle, Lego Sumo.

Piecuch podkreślił, że w każdej z konkurencji robot musi być całkowicie autonomiczny. „Nie może kontaktować się z zawodnikiem podczas walk czy przejazdów na czas, i nie może być również w jakikolwiek sposób zdalnie sterowany” – zaznaczył koordynator zawodów.

Dodał, że prawie wszystkie roboty są zaprojektowane i zbudowane przez zawodników. Wyjątkiem są roboty w konkurencji Lego Sumo, które budowane są przez zawodników z gotowych elementów.

Głównym celem zawodów jest popularyzacja nauki i zaawansowanych technologii z robotyki, automatyki, elektroniki i informatyki wśród studentów, młodzieży szkolnej oraz osób profesjonalnie związanych z tymi dziedzinami.

Organizatorem zawodów jest koło naukowe robotyków i automatyków ROBO przy Politechnice Rzeszowskiej.

Będzie to druga edycja imprezy. Zawody będą miały charakter otwarty. Będą im towarzyszyć warsztaty dla dzieci z budowy robotów z klocków Lego.

PAP - Nauka w Polsce

api/ mrt/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera