W sobotę w Krakowie finał konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”

Łańcuch zbudowany z ponad 60 urządzeń wykorzystujących prawa fizyki do transportowania metalowej kulki będzie można zobaczyć 31 maja w Krakowie podczas finału konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”.

Urządzenia były budowane przez ostatnie miesiące przez uczestników konkursu (wcześniej zgłoszonych) - uczniów oraz studentów. Każde urządzenie jest inne, ale łączy je wspólny cel: przekazanie metalowej kulki z poprzedniego do następnego urządzenia, tak, aby zachwycić przy tym zarówno publiczność, jak i komisję - poinformowało Biuro Karier i Promocji Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w przesłanym PAP komunikacie.

Podobny konkurs od ośmiu lat odbywa się w Słowenii, co roku angażując ponad 50 drużyn. W Polsce konkurs organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej UJ oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Uroczysty finał konkursu rozpocznie się o godz. 11.00 w Hali TS Wisła w Krakowie i potrwa do godz. 15.00. Jak zapowiadają organizatorzy, łańcuch urządzeń uruchamiany będzie kilkakrotnie, aby publiczność miała okazję obejrzeć pracę każdego z nich.

Po obejrzeniu kolejnych uruchomień specjalna komisja konkursowa wyłoni zwycięzców we wszystkich kategoriach wiekowych. Będzie też miejsce na nagrody specjalne: dla kategorii „rodzina” oraz nagrody publiczności.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.lancuch.if.uj.edu.pl

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera