Dzika przyroda w fotograficznej odsłonie na wystawie w Bielsku-Białej

Fot. Patryk Kosmider - Fotolia /
Fot. Patryk Kosmider - Fotolia /

Sto najlepszych fotografii dzikiej przyrody nadesłanych na doroczny konkurs londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej i magazyn BBC Worldwide obejrzeć można w Galerii Bielskiej BWA. To polska premiera ekspozycji, która w tym roku odwiedzi 11 miast.

Wśród prezentowanych zdjęć jest ujęcie Amerykanina Michaela „Nicka” Nicholsa, za które otrzymał główny laur – tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2014. Czarno-biała praca „Ostatni wspaniały obraz” przedstawia śpiące na skałach lwice z młodymi, które odpoczywają po tym, jak przepędziły atakujące je samce. Autor uchwycił sytuację w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, gdzie wędrował za lwim stadem przez pół roku.

Zobaczyć można zdjęcie Hiszpana Carlosa Pereza Navala przedstawiające skorpiona w blasku słońca. Otrzymał za nie tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2014. Jest też polski akcent - „Zimowe zawieszenie” Łukasza Bożyckiego z Warszawy. Uchwycił w obiektywie pogrążonego w hibernacji nietoperza nocka rudego. Przysnął on w starym bunkrze w Puszczy Piskiej na Mazurach.

W obecnej edycji konkursu po raz pierwszy została przyznana nagroda publiczności. Internauci, którzy wybierali spośród 50 zdjęć wyselekcjonowanych przez jurorów z prac niezakwalifikowanych na wystawę, docenili m.in. fotografię „Jelenie i żurawie” Polaka Marka Kosińskiego.

„Marek Kosiński był pierwszym polskim fotografikiem, którego praca znalazła się na wystawie, w edycji 2002 roku, a więc jego powtórny sukces przyszedł dopiero po dwunastu latach. W międzyczasie jego syn Bartek, został zwycięzcą kategorii dla dzieci poniżej 10 lat w 2012 r.” – powiedział kurator wystawy w Polsce Jerzy Zegarliński.

Doroczna wystawa gości w Galerii Bielskiej BWA nieprzerwanie od 2004 r. Obecna ekspozycja jest pokłosiem 50. edycji konkursu, na który w ubiegłym roku autorzy z ponad 90 krajów nadesłali ok. 40,4 tys. zdjęć. W Bielsku-Białej czynna będzie do 30 stycznia.

Konkurs i wystawa „Fotografia Dzikiej Przyrody” są organizowane od 1965 roku. Wśród najważniejszych celów konkursu organizatorzy wymieniają podniesienie statusu fotografii dzikiej przyrody do rangi, jaką posiadają główne nurty współczesnej sztuki.

PAP - Nauka w Polsce

szf/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera