Prezentacja nagrodzonych polskich innowacji w Centrum Nauki Kopernik

Fot. PAP/ Rafał Guz 17.02.2015
Fot. PAP/ Rafał Guz 17.02.2015

Polskie innowacyjne rozwiązania, które w zeszłym roku dostały nagrody na międzynarodowych wystawach, zaprezentowano we wtorek na XXII Giełdzie Wynalazków w Warszawie. Mamy się czym chwalić - podsumował wiceminister nauki Włodzisław Duch.

Do udziału w Giełdzie Wynalazków, odbywającej się 17 i 18 lutego w części konferencyjnej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zaproszono innowatorów, których rozwiązania otrzymały medale i inne wyróżnienia na światowych wystawach wynalazków w 2014 roku. We wtorek najlepszym nagrodzonym wystawcom przyznano dyplomy Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego oraz statuetki.

Jak podsumowano podczas uroczystości, polskie wynalazki uzyskały na wystawach wynalazków w 2014 roku 5 nagród Grand Prix, 91 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem, 136 medali złotych, 149 medali srebrnych, a także 89 medali brązowych i ponad 250 nagród specjalnych.

"Wpaść na pomysł nie jest wcale tak trudno, ale doprowadzić pomysł do momentu, w którym mamy prototypy mające szansę na komercjalizację to długa, trudniejsza droga" - powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Włodzisław Duch i przyznał, że sam jest autorem kilku patentów i walczy o ich wdrożenie.

"Bez wynalazczości, bez innowacji, bez rozwoju przemysłu wyrafinowanych technologii nie mamy wielkiej szansy - będziemy zawsze robić rzeczy proste i niskopłatne. W związku z tym przyszłość należy do wynalazców" - powiedział Duch.

Prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którego zespół otrzymał w zeszłym roku Grand Prix na wystawie w Brukseli, stwierdził, że często, kiedy jest mowa wynalazcach, eksponuje się to, że innowacje mają zarabiać. "Ale wynalazcy towarzyszy pasja. Pasja, której nie da się przełożyć wyłącznie na pieniądze" - mówił.

Przyznał, że urządzenie, które opracował - OXYBARIA S, za którą dostał nagrodę w Brukseli, do tej pory uratowała 24 nogi przed amputacją. "Ani ja na tym nie zarobiłem, ani pacjenci. Ale oni teraz na tych nogach chodzą" - mówił. OXYBARIA S to urządzenie, które pozwala na połączenie leczenia ozonem, co hamuje rozwój bakterii, z zastosowaniem tlenu hiperbarycznego (pod wysokim ciśnieniem), który poprawiać ma miejscowe utlenowanie. Taka terapia - jak tłumaczą wynalazcy - zwiększa szybkość gojenia ran przewlekłych.

Na Giełdzie Wynalazków prezentowane są polskie rozwiązania docenione w zeszłym roku na wystawach m.in. w Genewie, Norymberdze, Brukseli, Seulu, Tajpej, Sewastopolu i Kuala Lumpur - w sumie prezentowanych jest 130 wynalazków. Giełdę organizuje Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów we współpracy z firmą Eurobusiness - Haller. W środę 18 lutego każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie odwiedzić giełdę i zapoznać się z prezentowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera