39 zespołów zgłoszonych do zawodów European Rover Challenge

Fot. materiały prasowe European Rover Challenge
Fot. materiały prasowe European Rover Challenge

39 studenckich drużyn z 12 krajów zgłosiło się do drugiej edycji międzynarodowego konkursu robotów marsjańskich European Rover Challenge. Zgłoszenia przesłały zespoły m.in. z Australii, Indii czy Bangladeszu. Zawody rozgrywane w Podzamczu k. Kielc odbędą się między 5-6 września.

European Rover Challenge (ERC) to konkurs skierowany do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni. Jest europejską wersją znanych na całym świecie zawodów University Rover Challenge (URC), odbywających się w Stanach Zjednoczonych na pustyni Utah. Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich, czyli nawigacyjnych, geologicznych oraz terenowych.

Jak informuje organizator ERC Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, do drugiej edycji zawodów ERC - ponownie rozgrywanych w Polsce - zgłosiło się 39 drużyn z 12 krajów. Najwięcej - aż 18 - stanowią zespoły z Polski. Wśród nich znaleźli się wielokrotni zwycięzcy amerykańskiej edycji zawodów z Politechniki Białostockiej, czy też zeszłoroczni finaliści ERC z Politechniki Świętokrzyskiej. Do konkursu zgłosiło się też pięć zespołów z Indii, po trzy zespoły z Bangladeszu i USA oraz po dwa zespoły z Egiptu i Kanady. Po jednej studenckiej drużynie zgłosiły: Kolumbia, Australia, Turcja, Włochy, Holandia i Kraj Basków.

"To zdecydowanie rekord w historii podobnych zawodów na całym świecie, gdzie już druga edycja przyciąga tak dużą liczbę zainteresowanych zespołów. Stało się więc faktem, że European Rover Challenge zostało już docenione jako prestiżowe wydarzenie, w którym trzeba wziąć udział, co dodatkowo promuje nasz kraj na mapie interesujących imprez naukowo-technologicznych" - mówi Łukasz Wilczyński.

Zespoły zgłoszone do ERC 2015 czeka teraz weryfikacja nadsyłanych dokumentów technicznych konstrukcji. Oceną materiałów zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego. W tym roku do grona jurorów dołączył m.in. prof. Giancarlo Genta z Politechniki Turyńskiej, znany ekspert w dziedzinie robotyki – mówi Piotr Węclewski, przewodniczący jury. Wspierać ich będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Zawodom będzie towarzyszył Piknik Naukowo-Technologiczny, podczas którego firmy oraz instytucje prezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki. Zawody ERC zostaną poprzedzone konferencją biznesową Space Days Poland, której celem jest łączenie interesów sektora kosmicznego z firmami i instytucjami z różnych branż, zainteresowanych nawiązaniem relacji handlowych, transferem wypracowanych technologii czy też doświadczeń w zarządzaniu projektami. Organizatorami ERC są: Europejska Fundacja Kosmiczna i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne z woj. świętokrzyskiego.

W ubiegłorocznych zawodach European Rover Challenge zwyciężył zespół z Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio. Pełna lista zespołów zgłoszonych do tegorocznej edycji jest dostępna na stronie www.roverchallenge.eu

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki AI

  • Fot. Adobe Stock

    Siedem polskich politechnik w pierwszej setce Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera