Lek na cukrzycę może pomóc chorym na parkinsonizm

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby przyjmujące stosowane w leczeniu cukrzycy glitazony są mniej narażone na wystąpienie choroby Parkinsona – informuje Plos Medicine.

Mechanizm działania stosowanych w cukrzycy typu II glitazonów (na przykład rosiglitazonu) polega na obniżeniu insulinooporności, zmniejszeniu zapotrzebowania na insulinę podawaną w zastrzykach oraz zmniejszeniu stężenia glukozy i wolnych kwasów tłuszczowych we krwi.

Brytyjscy naukowcy porównując elektroniczne 44 597 historii choroby osób leczonych glitazonami z danymi 120 373 leczonych innymi lekami na cukrzycę wykazali, że przyjmujący glitazony są mniej narażeni na chorobę Parkinsona – jednak efekt ten nie jest długotrwały i ustępuje po zmianie leków na inne. Brano pod uwagę zarówno zaawansowanie choroby, jak i wiek pacjentów.

Autorzy zastrzegają, że glitazonów nie można profilaktycznie podawać osobom zdrowym, ponieważ mają poważne działania uboczne. Może dojść do uszkodzenia wątroby, przyrostu masy ciała, obrzęków i niewydolności krążenia, rośnie także ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego. Zdaniem ekspertów badania nad działaniem glitazonów powinny być kontynuowane – być może uda się opracować leki działające bardziej specyficzne i pozbawione szkodliwych działań ubocznych. (PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera