Dolnośląski Festiwal Nauki: zapisy trwają

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Setki spotkań z nauką: pokazów, warsztatów, wykładów przygotowują w 10 miastach organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Pierwsze spotkania odbędą się dopiero 18 września, ale zapisy na niektóre zajęcia już się rozpoczęły.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych 18. edycji festiwalu, której hasłem przewodnim jest w tym roku "Światło nauki".

Dolnośląski Festiwal Nauki jest organizowany już po raz osiemnasty. Między 18 a 23 września odbędzie się we Wrocławiu, a od 24 września do 23 października odbywać się będą sesje wyjazdowe w ramach festiwalu. Popularyzatorzy nauki odwiedzą kolejno: Legnicę (24-25 września), Głogów (30 września-2 października), Zgorzelec (1-2 października), Jelenią Górę i Bystrzycę Kłodzką (8-9 października), Wałbrzych (12-30 października), Dzierżoniów (15-16 października), Ząbkowice Śląskie (21-23 października) oraz Lubin (22-23 października).

Wstęp na imprezy festiwalowe jest wolny, ale na niektóre zajęcia - ze względu m.in. na ograniczoną liczbę miejsc - obowiązują zapisy. Zarejestrować powinny się wcześniej np. osoby, które chcą się dowiedzieć, dlaczego i jak umieramy, chętni na udział w warsztatach o fraktalach na niebie czy zainteresowani prelekcją o ekstremalnej aktywności sportowej. Organizatorzy zachęcają, by rozeznać się w programie wcześniej - różne spotkania mają różne daty rejestracji. Na tych jednak, którzy się zagapią i z rejestracją nie zdążą, i tak czeka bogaty program festiwalu. Bez rezerwacji miejsc można np. dostać się na wykłady o tym, jak rozpoznać kłamcę, o tym, po co są grupy krwi, o oddychających kryształach czy o zdeprawowanej chemii.

"Tegoroczny festiwal organizowany jest pod hasłem Światło Nauki, czym nawiązuje do ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Bardzo cieszymy się, że w czasie inauguracji będziemy gościć prof. Shujiego Nakamurę, zeszłorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie niebieskiej diody luminescencyjnej. Podczas uroczystości profesorowi zostanie przyznany doktorat honorowy Uniwersytetu Wrocławskiego" - komentuje środowiskowy koordynator festiwalu, dr hab. Kazimierz Orzechowski.

"Chcielibyśmy, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała - zaznaczają organizatorzy na stronie festiwalu. - Chcemy przybliżyć jej tematy, problemy, które rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. Nie unikamy spraw trudnych i drażliwych, a podejmowane tematy są odpowiedzią na ważne dylematy społeczne. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie staramy się prezentować osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy".

W przygotowanie festiwalu zaangażowane są wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane.

Szczegółowy program festiwalu dostępny są na jego stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera