Akcja Greenpeace: cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym

Greenpeace apeluje do rządu, by cała Puszcza Białowieska była parkiem narodowym. We wtorek na gmachu Ministerstwa Środowiska organizacja rozwiesiła transparent w tej sprawie. Podkreśla, że to ostatni moment, by uniknąć kompromitacji na arenie światowej.

Dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki powiedział dziennikarzom, że wtorkowa akcja to odpowiedź na podejmowane przez ministra środowiska Jana Szyszkę "fatalne decyzje dla ochrony naszego dziedzictwa przyrodniczego, a jednocześnie fatalne decyzje dla nas wszystkich".

Kilku aktywistów opuszczając się na linach rozwiesiło na fasadzie Ministerstwa Środowiska transparent z napisem: "Cała puszcza parkiem narodowym" i pozostali na linach. Część z nich znajduje się na dachu budynku ministerstwa.

"Nie liczymy na dyskusję i dialog z ministrem, bo o to zabiegaliśmy od grudnia zeszłego roku. Nasze listy i uwagi zostały zignorowane. Jesteśmy tu po to, aby zapytać premier Beatę Szydło, jak i prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego, czy poprą ideę prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ideę powołania parku narodowego na terenie całej Puszczy Białowieskiej" - podkreślił Cyglicki.

Jak ocenił, propozycja tworzenia kolejnych stref referencyjnych na terenie puszczy, w których nie prowadziłoby się gospodarki leśnej, nie poprawia ochrony Puszczy Białowieskiej.

"Strefy ochronne w Puszczy Białowieskiej są stworzone, zadeklarowaliśmy je ubiegając się o wpisanie puszczy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, one tam funkcjonują. Propozycje ministra są wewnętrznie sprzeczne z tymi naszymi deklaracjami międzynarodowymi. To pogłębia problem. Minister swoją decyzją wyłączył z pozyskania, czyli z obszarów gdzie można wycinać drzewa, te obszary, które są najbardziej zdewastowane, a stworzył jeszcze większą presję na drzewostany ponadstuletnie, czyli najcenniejsze dla lasu naturalnego, które powinny być chronione" - powiedział dyrektor Greenpeace Polska.

Jak wyjaśnił, propozycja Lecha Kaczyńskiego składała się z trzech części. Chodziło o objęcie całej puszczy parkiem narodowym z 5 strefami użytkowania. Część stref podlegałaby ścisłej ochronie, ale większość lasu byłaby dostępna dla ludzi. Tylko na niewielkiej części puszczy miałaby być prowadzona gospodarka drzewna, na potrzeby lokalnej społeczności.

Cyglicki zaznaczył też, że propozycja prezydenta Kaczyńskiego zakładała stworzenie programu rozwojowego dla puszczańskich gmin.

Pytany do kiedy będzie trwała akcja na gmachu ministerstwa odparł, że aktywiści są przygotowani do pozostania na budynku tak długo, jak to będzie konieczne.

"To ostatni moment, ponieważ uważamy, że rząd Polski ma szansę uniknąć międzynarodowej kompromitacji. Ma szansę rozpocząć jeszcze sensowne rozmowy, aby docelowo powołać na terenie puszczy park narodowy i rozstrzygnąć ten spór na kolejne dekady. Jeżeli ten moment będzie przespany, to rzeczywiście będziemy podejmować kolejne kroki" - zapowiedział.

Ekolodzy krytycznie odnoszą się do planów wyłączenia 1/3 powierzchni nadleśnictw gospodarczych w puszczy z gospodarki drzewnej, ponieważ III strefa UNESCO, w której nie można prowadzić zabiegów gospodarczych, stanowi 50 proc. nadleśnictw. Nie zgadzają się także z planem zwiększenia cięć w Puszczy Białowieskiej.

Pod koniec marca br. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Większe cięcia są tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym pojawieniem się kornika, który atakuje świerki. Aneks zakłada zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Stary PUL zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

Minister środowiska Jan Szyszko we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że dyskutować o Puszczy Białowieskiej należy na jej terenie i zaprosił tam protestujących aktywistów Greenpeace\'u. "Nie można dyskutować o Puszczy poza tym unikatowym obiektem przyrodniczym i również nie spotykając się z miejscową ludnością" - podkreślił.

Ogłosił, że o godz. 17.30 będzie przy pokazowym rezerwacie żubrów na drodze między Hajnówką a Białowieżą. "Wybieram się (...) na kolejną wizytację Puszczy Białowieskiej, żeby zobaczyć, w jaki sposób postępują prace inwentaryzacyjne" - powiedział.

Na środę Szyszko zapowiedział konferencję prasową, podczas której poinformuje o postępach w pracach inwentaryzacyjnych, jak i podzieli się uwagami o przyczynach obecnego stanu Puszczy i sposobach ratowania jej przy współpracy z Komisją Europejską i UNESCO.

"Ten obiekt naprawdę zasługuje na to, aby być wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego miejscowej ludności" - zaznaczył minister.

Szyszko odczytał też oświadczenie, w którym wskazał, że w latach 2008-2015 koalicja rządząca PO–PSL "błędnymi decyzjami gospodarczymi, kierując się krótkotrwałymi korzyściami politycznymi, doprowadziła do epidemii wielu chorób drzew na terenie Puszczy Białowieskiej, objętej różnymi formami ochrony, począwszy od sieci Natura 2000 kończąc na dziedzictwie UNESCO. Skutkiem tych decyzji, zaznaczono, jest zamarcie wielu milionów drzew gatunków puszczańskich o masie ponad 3 miliony 700 tysięcy m sześc. i wartości ponad 700 milionów zł.

Według niego "z zamarciem tak ogromnej ilości drzew nastąpiła destrukcja siedlisk ważnych z punktu widzenia Unii Europejskiej i wchodzących w skład siedlisk NATURA 2000". "Grozi nam to konfliktem z Komisją Europejską, mówiąc wprost - procesem przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości" - zauważył.

"Obecny stan Puszczy Białowieskiej spowodował wielki niepokój gospodarzy tego terenu, czyli miejscowej ludności użytkującej i kształtującej ją od wielu stuleci, o czym świadczy chociażby sentencja na jednym z nagrobków ponad stuletniej kobiety, zmarłej w 2010 roku +Ten las ja sadziłam+" - mówił minister.

Zauważył też, że w trwających konsultacjach z KE jak i UNESCO rozpoczęto pełną inwentaryzację powstałych strat odnośnie siedlisk i gatunków ważnych dla Wspólnoty, zatrudniając do tego kilkudziesięciu specjalistów. "Zaproponowano zabiegi ratujące i metody obiektywnej oceny tych zabiegów, poprzez stały monitoring stanu siedlisk i występowania gatunków ważnych dla Wspólnoty Europejskiej" - podkreślił.

Zapewnił, że wszelkie dane i opinie ws. puszczy są publikowane na stronie resortu. "Cały świat musi poznać obiektywną prawdę o Puszczy Białowieskiej – dziedzictwa kulturowo–przyrodniczego miejscowej ludności" - mówił. "Te dane muszą być podstawą na temat przyszłości Puszczy Białowieskiej" - dodał.

W trakcie wtorkowej akcji ekologów na miejscu była też Joanna Łapińska mieszkanka Hajnówki, reprezentująca lokalną społeczność, która sprzeciwia się większej wycince. W rozmowie z PAP podkreśliła, że proponowane działania ws. puszczy mogą doprowadzić do ograniczenia ruchu turystycznego w regionie, z którego żyją mieszkańcy.

"Jako mieszkańcy stracimy możliwość rozwoju turystycznego. Nie oszukujmy się, stojące drzewa są ciekawsze dla turystów. W marcu trudno było znaleźć kwatery na weekend majowy" - powiedziała. Pytała też ministra, czy wyznaczenie stref referencyjnych oznacza też zamknięcie szlaków turystycznych.

Łapińska oceniła, że lokalna społeczność nie ma zysku z wycinki, ponieważ zakłady drzewne zaopatrują się w tańsze drewno z innych miejsc, m.in. z Białorusi. (PAP)

zab/ mick/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: codzienne zanieczyszczenia powietrza silniej wpływają na zdrowie niż krótkotrwały smog

  • 13.11.2024. Oczyszczalnia Ścieków Pomorzany w Szczecinie, gdzie zaprezentowano, 13 bm. specjalną, mobilną stację badawczą, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe zanieczyszczenia ze ścieków. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Oczyszczalnia ścieków testuje stację badawczą usuwającą mikrozanieczyszczenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera