Uczelnie i instytucje

ŚDM/ Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Pawilon Polski

Film 3D o historii Polski, łazik marsjański autorstwa studentów Politechniki Białostockiej i degustacja polskich regionalnych produktów - to niektóre atrakcje Pawilonu Polskiego. Namiot, który stanął pod Wawelem na czas ŚDM odwiedził w środę wicepremier Jarosław Gowin.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego przeszedł przez wszystkie części ekspozycji pod hasłem "Polska wita!" stojącej w sferycznych namiotach pod Wawelem, na placu Wielkiej Armii Napoleona. Jarosław Gowin wraz ze zwiedzającymi pawilon obejrzał trójwymiarowy film Tomasza Bagińskiego o historii Polski ("Animowana historia Polski"), a następnie zapoznał się z prezentacjami o polskiej nauce, kulturze i gospodarce.

Minister wysłuchał opowieści przewodników o kolejnych elementach wystawy, m.in. o polskim dronie z Ożarowa Mazowieckiego - Bezzałogowym Systemie Powietrznym FlyEye, robotach Proteus oraz o aplikacjach na urządzenia mobilne, które pomagają w codziennym życiu. Jedną z nich jest aplikacja migam.org, która usprawnia komunikację między głuchymi a słyszącymi pracownikami obsługi klientów oraz o pomagającej znaleźć jak najlepszy dojazd w wybrane miejsce aplikacji jakdojade.org. O swoim łaziku marsjańskim opowiedzieli mu także studenci-wynalazcy z Politechniki Białostockiej, którzy brali udział w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge 2016.

Gowin założył także cieszące się popularnością wśród zwiedzających gogle, dzięki którym można przenieść się do pomieszczeń ze sztuką średniowieczną w Muzeum Narodowym w Warszawie i podziwiać eksponowane tam dzieła. Zapoznał się też z częścią ekspozycji prezentującą krakowski Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema.

Na koniec wicepremier przeszedł do pomieszczenia przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Rynku Rolnego. W izbie prezentującej polskie rolnictwo jako "nowoczesne i innowacyjne" obok filmów, animacji i informacji o eksporcie polskiej żywności, pielgrzymi, turyści i mieszkańcy miasta mogą spróbować polskich kabanosów, jogurtów, tłoczonych soków jabłkowych, świeżych jabłek i marchewek oraz słynnych polskich krówek.

"To wspaniałe, że młodzież z całego świata może zapoznać się tutaj zarówno z polską historią, jak i z polskimi osiągnięciami. Myślę, że ta ekspozycja może uczyć dumy z Polski i zbudować u naszych gości z całego świata świadomość wielkich polskich osiągnięć" - skomentował pawilon szef resortu. "Dobrze, że takie miejsca powstają przy okazji Światowych Dni Młodzieży, ale myślę, że powinny być także budowane i eksponowane wszędzie w Polsce na co dzień" - dodał.

Gowin zapowiedział też, że od września resort nauki rozpocznie akcję popularyzacji osiągnięć polskiej nauki w Polsce. "Myślę, że jak będziemy sami świadomi naszych osiągnięć, to także młodzi Polacy staną z czasem ich ambasadorami na świecie" - podkreślił.

Odnosząc się do ŚDM Gowin zauważył, że "to jest zupełnie inna pielgrzymka niż te, które odbywały się wcześniej w Polsce". "Tamte były skierowane do nas Polaków. Dzisiaj papież przyjeżdża tutaj do Krakowa, aby spotkać się z przedstawicielami wszystkich narodów chrześcijańskich. Ten międzynarodowy, uniwersalny charakter tego wydarzenia to coś, co także nam Polakom pomaga lepiej zrozumieć siebie i chyba wrócić nam do chrześcijańskich korzeni" - mówił.

Pawilon Polski oraz umieszczona na zewnątrz strefa relaksu będą otwarte dla zwiedzających codziennie, aż do 31 lipca, w godzinach 9-22. Przy Pawilonie Polskim umieszczona jest także scena, na której codziennie odbywają się koncerty.  (PAP)

oma/ wkt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera