Broda czyni atrakcyjnym (na dłuższą metę)

Kobietom, które poszukują długoterminowych związków, szczególnie atrakcyjni wydają się brodaci mężczyźni - informuje „Journal of Evolutionary Biology”.

Posiadanie przez mężczyznę brody kobiety mogą odbierać - zdaniem naukowców - jako oznakę dobrego stanu zdrowia i siły, potencjalnie wskazującą na większą płodność i zdolność przeżycia.

Na potrzeby badań międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał manipulację grafiką komputerową. Dzięki niej w wyglądzie męskich twarzy wprowadzano zmiany: od gładko ogolonych, przez lekki i wyraźny zarost, aż po pełnowymiarową brodę – z dodatkowymi elementami, takimi jak łuk brwiowy, kości policzkowe, linia szczeki i inne detale, nadające temu samemu mężczyźnie wygląd bardziej lub mniej męski.

Gdy kobiety oglądały zdjęcia mężczyzn ogolonych - ci, którym nadano dodatkowe cechy męskie, a już na pewno żeńskie - okazywali się mniej atrakcyjni od panów niepoddanych manipulacji. Zarośnięci wydawali się najbardziej atrakcyjni i byli bardziej cenieni w przypadku krótkoterminowych związków, podczas gdy prawdziwa broda wybierana była w przypadku preferencji relacji długoterminowych. Szczególnie męscy i niezwykle kobieco wyglądający mężczyźni byli najmniej atrakcyjni, niezależnie od kontekstu docelowej relacji.

Dobór płciowy na podstawie wyboru dokonywanego przez samicę wpłynął na ewolucję samców u wielu gatunków - napisali autorzy badań. (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera