Kraków/ Naukowcy AGH mierzyli poziom dopingu na meczu Wisła-Legia

Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 22.10.2017
Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 22.10.2017

Poziom głośności dopingu podczas niedzielnego meczu Wisła-Legia w Krakowie mierzyli w niedzielę uczeni z Akademii Górniczo-Hutniczej. Wyniki, które posłużą pracom naukowym, zostaną ogłoszone 2 listopada w internecie.

Na mecz na stadion Wisły przyszło 33 tys. kibiców Wisły Kraków (kibice Legii mieli zakaz wyjazdu na mecz do Krakowa) – oznacza to rekord pod względem frekwencji na meczu ligowym klubu, na jego przebudowanym stadionie.

Naukowcy z AGH zarejestrowali w czasie meczu ponad 100 decybeli (dB(A)). „Dokładne dane ogłosimy 2 listopada na popularnonaukowym kanale ProperSound na YouTube” – zapowiedział Marcin Zastawnik, który prowadzi badanie wraz z Bartłomiejem Kukulskim.

Jak zauważył, badania będą tym ciekawsze, że w Polsce nie ma wymagań co do dopuszczalnego poziomu decybeli podczas imprez masowych, ponieważ są to wydarzenia „nietypowe”. Za granicą natomiast, np. w Niemczech – mówił uczony – takie normy są określone.

Naukowcy badali głośność dopingu za pomocą specjalnych urządzeń, w czterech miejscach stadionu Wisły, na którym rozegrano mecz, a jeden punkt poza stadionem. Punkty znalazły się na poziomie murawy i na widowni.

„Chcemy sprawdzić jak w rzeczywistości głośno jest na największych meczach, a takim z pewnością był mecz Wisła-Legia” – powiedział PAP Zastawnik. (PAP)

autor: Beata Kołodziej, Grzegorz Wojtowicz

edytor: Jakub Pilarek

bko/ gw/ jbp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Życzliwy jak Polak? Badacze USWPS zbadali życzliwość rodaków

  • Fot. Adobe Stock

    Kalisz/ Konferencja o bezpieczeństwie z udziałem 270 naukowców z kraju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera