Uczelnie i instytucje

Łódź/Rekordowa liczba zgłoszeń w konkursie im. Kotarbińskiego

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

W 5. edycji Konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych napłynęło 76 zgłoszeń z całej Polski. "To absolutny rekord" - mówią władze uczelni.

"Prace, które wpływają na konkurs, są dowodem znakomitej kondycji polskiej humanistyki. Ogromnie cieszymy się, że udało nam się w ciągu czterech lat pokazać, że polscy humaniści w niczym nie ustępują swym kolegom z zagranicy, a polska humanistyka jest częścią światowego dorobku" – podkreślił rektor Uniwersytetu Łodzkiego prof. Antoni Różalski.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona, by "dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce; jej wysokość wynosi 50 tys. zł.

Jak podkreślają organizatorzy, wyróżnienie zyskało już renomę w środowisku naukowym, o czym świadczy rosnące zainteresowanie konkursem; w 2015 roku wpłynęło na niego 35 prac, w 2016 - 44, w 2017 - 56, w 2018 - 71.

W skład kapituły konkursu wchodzą: prof. Grzegorz Gazda (Uniwersytet Łódzki), prof. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki), prof. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), prof. Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk), prof. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki), prof. Antoni Różalski (Uniwersytet Łódzki – przewodniczący), prof. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz ks. prof. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

We wrześniu przedstawionych zostanie pięć najlepszych dzieł wybranych z 76 nadesłanych na konkurs - wejdą one do ścisłego finału. Spośród nich kapituła wybierze pracę, ktora otrzyma nagrodę główną. Dotychczasowi laureaci to prof. Jan Strelau (Uniwersytet SWPS), dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN), dr hab. Dorota Sajewska (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Andrzej Friszke (PAN). Tegoroczną najlepszą pracę naukową z dziedziny nauk humanistycznych poznamy 24 listopada podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej.

Władze UŁ zwróciły uwagę, na "wartość dodaną" stworzoną przy okazji czterech edycji konkursu; udało się zorganizować ogólnopolskie środowisko wybitnych humanistów, skupionych wokół Kolegium Refleksji Humanistycznej, którzy w przyszłości wyznaczać będą kierunki rozwoju tej nauki. Kolegium tworzą członkowie kapituły nagrody i osoby, których prace były nominowane we wszystkich edycjach konkursu.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Fot. Adobe Stock

    Europejskie konkursy dla młodych naukowców rozstrzygnięto w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera