W leczeniu AMD przydałoby się więcej ciepła

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podgrzewanie oka podczas wstrzykiwania do niego leku stosowanego w związanym z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) powinno zwiększyć skuteczność terapii - poinformowano podczas konferencji American Physical Society w Seattle.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej jest najczęstszą przyczyna utraty widzenia centralnego - powoduje zamazanie lub całkowite zaciemnienie środka pola widzenia. Chociaż w wielu przypadkach możliwe jest leczenie, niektóre jego metody mogą być nieskuteczne lub powodować niepożądane skutki uboczne.

Zdaniem Jinglin Huang, absolwentki inżynierii medycznej w Caltech, przyczyną nieudanego leczenia może być nieefektywne mieszanie się wstrzykniętego do gałki ocznej leku z wypełniającym oko żelem - ciałem szklistym.

AMD zwykle zaczyna się od postaci suchej, w której przebiegu z wiekiem stopniowej degradacji ulega plamka żółta - środkowa część siatkówki, odpowiedzialna za najdokładniejsze widzenie. „Suche” AMD jest bardzo powszechne i nie można go wyleczyć, ale może przekształcić się w „mokre” AMD, które z większym prawdopodobieństwem spowoduje utratę wzroku. W „mokrym”, wysiękowym AMD rozrastające się w siatkówce nieprawidłowe naczynia krwionośne doprowadzają do wyciekania płynu pod plamką żółtą. W przypadku wysiękowej postaci AMD wstrzyknięcie do oka leków przeciwdziałających powstawaniu nowych naczyń krwionośnych może pomóc w opanowaniu zaburzenia.

Jak zwraca uwagę Jinglin Huang, przyczyną niepowodzenia może być to, że lek nie miesza się skutecznie z żelowatą zawartością oka. Jej zdaniem problem ten można by rozwiązać podgrzewając mieszaninę – im cieplejsze ciecze, tym więcej energii mają ich cząsteczki i tym energicznej się mieszają. Ponieważ okres półtrwania leku jest ograniczony, przy zastosowaniu podgrzewania źródłem ciepła skierowanym na oko więcej leku o dużej sile działania mogłoby dotrzeć do docelowej tkanki. Przy okazji można by ograniczyć ilość bardzo drogiego leku przeciwnaczyniowego.

Huang i jej koledzy mają nadzieję, że ich praca zainspiruje okulistów do opracowania lepszych technik i poprawi wyniki leczenia.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera