Studenckie Noble 2020 przyznane dziewięciorgu wybitnym studentom

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badacze kosmosu, członkowie międzynarodowych zespołów badawczych, artyści, młodzi dziennikarze oraz autorzy naukowych monografii – dziewięcioro wybitnych studentów reprezentujących różne obszary nauki i sztuki zdobyło Studenckiego Nobla 2020. O wynikach konkursu poinformował resort nauki.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich.

„Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, które już od 11 lat nagradza wybitnych, aktywnych i ambitnych studentów, umożliwiając im w ten sposób wejście do świata nauki i biznesu” – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród minister nauki Wojciech Murdzek.

W tym roku najlepsi studenci zmierzyli się w dziewięciu kategoriach. W kategorii Fizyka i Astronomia zwyciężył Adam Cieślik (Uniwersytet Jagielloński). W kategorii dziennikarstwo i literatura - Sandra Wawrzyniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W dziedzinie nauki przyrodnicze i energetyka laureatką została Agata Binienda (Uniwersytet Medyczny w Łodzi). Juliusz Bojarczuk (Politechnika Warszawska) wygrał w kategorii Nauki Techniczne, Szymon Ogryzek (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie) – w kategorii Sztuka, Anna Suska (Uniwersytet Warszawski) została uznana za najlepszą w kategorii Nauki Społeczne, Magdalena Lubaś (Uniwersytet Jagielloński) - w Naukach Ekonomicznych, Magdalena Nowak (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) doceniona została za działalność społeczną, a Krzysztof Kotowski (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) - w zakresie Medycyna i Farmacja.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem "Daj się (d)ocenić!". „Chcemy doceniać wkład młodych badaczy, twórców i społeczników w rozwój polskiej nauki i kultury, a jednocześnie stworzyć platformę do zaprezentowania i oceny ich osiągnięć” − wyjaśniają organizatorzy konkursu.

„Jestem przekonany, że znalezienie się w gronie studenckich noblistów to pierwszy krok do tego, by w przyszłości aktywnie uczestniczyć w budowaniu polskiej nauki” – podkreślił minister Murdzek. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Źródło: PAP

    Szwecja/ Polak odebrał Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera