Trening umysłu może opóźnić rozwój demencji o pięć lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby dbające o aktywność mózgu po 80. roku życia mogą opóźnić rozwój demencji o około pięć lat – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology”.

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Rush University Medical Center w Chicago (USA) wzięło udział 1978 osób, których średnia wieku wynosiła 80 lat i którzy w momencie rozpoczęcia badań nie mieli demencji. Obserwacje prowadzone były przez średnio siedem lat. Co roku uczestnicy przechodzili testy, pozwalające wykryć ewentualne oznaki otępienia.

Przy rejestracji badani wypełnili kwestionariusze dotyczące częstotliwości m.in. czytania książek, grania w gry planszowe, karty lub układania puzzli w ciągu ostatniego roku. Pytania dotyczyły także poziomu aktywności umysłowej na wcześniejszych etapach życia.

Demencję zdiagnozowano u 457 osób w wieku średnio 89 lat. Wśród osób o największym zaangażowaniu w aktywność umysłową (kilka razy w tygodniu) wiek wystąpienia pierwszych objawów otępienia wynosił 94 lata (niezależnie od płci i poziomu wykształcenia).

„Wykazaliśmy, że na szybkość wystąpienia objawów demencji nie wpływało ani wykształcenie uczestników, ani ich aktywność umysłowa na wcześniejszych etapach życia. Znaczenie miała głownie gimnastyka umysłu w późniejszym życiu” – komentuje dr Robert S. Wilson, autor analizy.

„Dobra wiadomość jest taka, że nigdy nie jest za późno, by zacząć ćwiczyć umysł. Te badania sugerują, że nawet po 80. roku życia można przyczynić się do opóźnienia demencji” – dodaje badacz.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera