Doświadczone mysie matki uczą młodsze samice opieki nad potomstwem

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

W mózgach bezdzietnych samic myszy, które obserwują doświadczone matki opiekujące się potomstwem wydziela się oksytocyna, aktywująca zmiany biochemiczne kształtujące matczyne zachowania zanim na świat przyjdą ich własne młode – czytamy w piśmie „Nature”.

Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego nagrywali zachowania samic myszy, jednocześnie obserwując aktywność elektryczną obszarów mózgu produkujących oksytocynę lub odpowiadających na jej działanie.

Samice, które po raz pierwszy widziały matki opiekujące się młodymi po upływie 24 godzin zaczynały same przejawiać podobne zachowania wobec cudzego potomstwa nawet wtedy, gdy matki nie było w pobliżu.

Z analizy aktywności elektrycznej mózgów samic wynikało, że zarówno widok, jak i odgłosy wydawane przez cudze, a potem własne młode znajdujące się poza gniazdem stymulowały produkcję oksytocyny w jądrze przykomorowym podwzgórza. Chemiczne zablokowanie jakichkolwiek szlaków związanych z produkcją oksytocyny sprawiało, że myszy nie uczyły się matczynych zachowań.

„Te obserwacje redefiniują rolę oksytocyny, poszerzając jej funkcje o wpływ na interakcje społeczne, które stymulują koncentrację i adaptację do zachowania młodych znajdujących się w otoczeniu” – komentuje autor badań dr Robert Froemke.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41586-021-03814-7 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera