Filmik na smartfonie może pomóc w wykryciu zwężonych tętnic szyjnych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Analizując wideo z wcale nie najnowszego smartfona można ocenić ruch krwi przepływającej tuż pod skórą, a co za tym idzie wykryć zwężenie tętnic szyjnych – ważny czynnik ryzyka udaru – informuje „Journal of the American Heart Association”.

Tętnice szyjne mogą zostać zablokowane przez złogi miażdżycowe. Ten stan – zwężenie tętnicy szyjnej – ogranicza przepływ krwi do mózgu i może prowadzić do udaru niedokrwiennego. Prawie 87 proc. wszystkich udarów w USA to udary tego typu.

„Od 2 do 5 proc. udarów każdego roku występuje u osób bez objawów, więc potrzebne jest lepsze i wcześniejsze wykrywanie ryzyka udaru – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym autor badania, dr Hsien-Li Kao, kardiolog interwencyjny w National Taiwan University Hospital w Taipei. - Istniejące metody diagnostyczne – ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (CT) i rezonans magnetyczny (MRI) – wymagają badań przesiewowych specjalistycznym sprzętem do obrazowania medycznego oraz wyszkolonego personelu. Analiza materiału wideo zarejestrowanego na smartfonie jest nieinwazyjna i łatwa do wykonania, więc może być okazją do zwiększenia badań przesiewowych”.

Tętnica szyjna znajduje się tuż pod powierzchnią skóry. Kiedy zmieniają się wzorce prędkości i przepływu krwi, zmiany te znajdują odzwierciedlenie w ruchach skóry. Różnic dotyczących tych ruchów nie da się dostrzec gołym okiem, ale odpowiedni program radzi sobie z tym z łatwością.

Naukowcy wykorzystali powiększenie ruchu i analizę pikseli, aby wykryć subtelne zmiany w charakterystyce tętna na powierzchni skóry zarejestrowane w 30-sekundowych nagraniach wideo ze smartfona. W latach 2016-2019 smartfon starszej generacji został wykorzystany do nagrania filmów ukazujących szyje 202 dorosłych mieszkańców Tajwanu, którzy mieli wówczas średnio 68 lat. Podczas nagrywania uczestnicy leżeli na plecach z głowami odchylonymi do tyłu w wykonanym na zamówienie „pudełku”, które ogranicza ruchy.

U 54 proc. uczestników wcześniej zdiagnozowano zmniejszenie drożności tętnicy szyjnej o 50 proc. lub więcej. Filmy z telefonu pozwalały przewidzieć zablokowanie tętnicy z trafnością dochodzącą do 87 proc. Zwężenie tętnic potwierdzono badaniem USG Dopplera.

Wyniki badań mogą być przydatne w opracowaniu nieinwazyjnego, wczesnego narzędzia do wykrywania zatorów w tętnicach szyjnych, które mogą prowadzić do udarów.

Dalsze badania mają ustalić, czy możliwe jest zdalne nagrywanie i przeprowadzanie analizy ruchu za pomocą aplikacji do pobrania.

„Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy wideo nagrane na smartfonach jest obiecującym podejściem do przyspieszenia i rozszerzenia badań przesiewowych udarów – powiedział dr Hsien-Li Kao. - Zwężenie tętnicy szyjnej jest ciche do momentu wystąpienia udaru. Dzięki tej metodzie lekarze mogą nagrać film wideo z szyi pacjenta za pomocą smartfona, przesłać go do analizy i otrzymać raport w ciągu pięciu minut. Wczesne wykrycie zwężenie tętnicy szyjnej może poprawić wyniki leczenia pacjenta”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera