Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
12.01.2023 aktualizacja 12.01.2023

Politechnika Śląska podpisała umowę o współpracy z Grupą Beskidzką GOPR i fundacją „Pogranicze Bez Barier”

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Powstanie specjalnego wózka, który umożliwi osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z górskich szlaków - to jeden z elementów współpracy Politechniki Śląskiej z Beskidzką Grupą GOPR i Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych „Pogranicze Bez Barier”.

O podpisaniu przez te trzy podmioty umowy poinformowała w środę uczelnia. Jak zaznaczyli przedstawiciele Politechniki Śląskiej, zakres współpracy jest szeroki i dotyczy działalności naukowo-badawczej, kształcenia kadr i realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Jednym z nich jest projekt specjalnego wózka, który umożliwi korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami oraz oprogramowanie, które będzie wyznaczać dostępne dla nich trasy leśne i górskie w Beskidach.

Jak wskazał rektor PŚ prof. Arkadiusz Mężyk, współpraca z GOPR i fundacją „Pogranicze Bez Barier” może objąć wiele wydziałów jego uczelni. „W projekcie mamy technologie informatyczne, technologie związane z pojazdami, a także różnego rodzaju aplikacje systemowe. To także współpraca z zespołami badawczymi i ze studentami z kół naukowych, w których działa wielu pasjonatów. Temat projektu jest niezwykle interesujący” - powiedział rektor.

Od ponad roku uczelnia wraz z GOPR i fundacją realizuje już projekt „Góry bez barier” - w ramach konkursu NCBR „Rzeczy są dla ludzi”. To w jego ramach na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ powstaje specjalistyczny wózek dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie także oprogramowanie, które umożliwi poruszanie się takim wózkiem na szlakach.

„W tej chwili realizujemy prace koncepcyjne i testowe. Poznajemy potrzeby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, aby wózek spełniał ich oczekiwania. Bardzo ważna jest też kwestia informatyczna. Chcemy, by wózki dostępne były w systemie wypożyczalni, natomiast osoby z niepełnosprawnościami mogły z nich korzystać bez asysty i za pomocą aplikacji czy komunikatów głosowych przemierzać szklaki w Beskidach” - opisywał dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej prof. PŚ Piotr Folęga.

Trójstronna umowa zakłada także realizację szkoleń, chodzi m.in. o obsługę dronów przez ratowników górskich. „Każda dziedzina, w której się poruszamy, również ta związana z ratownictwem, ciągle się rozwija, pojawiają się nowe technologie, które wykorzystywane są w ratownictwie jak np. drony. Dlatego chcielibyśmy współdziałać w tym zakresie z naukowcami Politechniki Śląskiej” - wyjaśnił naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Marcin Szczurek.

Dzięki umowie Politechnika Śląska będzie też mogła współpracować z powstającym w Bielsku-Białej Śląskim Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. „W centrum przewidujemy miejsce dla Politechniki Śląskiej, szczególnie w zakresie wspólnych badań czy szkoleń. Moglibyśmy testować różnego rodzaju pojazdy elektryczne, które wcześniej czy później pojawią się w ratownictwie” – powiedział prezes fundacji „Pogranicze Bez Barier” Bogumił Kanik.

Podpisanie umowy to szansa na realizację kolejnych projektów związanych z turystyką górską, głównie dla osób z niepełnosprawnościami, na innych wydziałach uczelni – zaznaczają przedstawiciele Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 r. jako zaplecze naukowe i kształcenia dla Górnego Śląska. Dziś uczestniczy w przemianach regionu, będąc zapleczem dla rozwoju nowoczesnych technologii.

Powstała w 2013 r. fundacja „Pogranicze Bez Barier” współpracuje m.in. z lokalnymi samorządami Polski, Czech i Słowacji, organizacjami pozarządowymi i uczelniami. Stawia sobie za cel m.in. promocję kultury fizycznej i turystyki osób niepełnosprawnych i znoszenie wszelkich barier dla osób niepełnosprawnych uniemożliwiających im normalne funkcjonowanie.

Grupa Beskidzka GOPR jest jedną z 7 grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Liczy obecnie 350 aktywnych ratowników ochotników oraz ponad 20 ratowników zawodowych. Działa na obszarze 2160 km kw. położonym w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Małym i Makowskim. 

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Konopka

kon/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023