Nauka dla Społeczeństwa

01.06.2023
PL EN
21.01.2023 aktualizacja 21.01.2023

Bielsko-Biała/ Powstanie filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim powstanie w Bielsku-Białej. Prorektor ds. rozwoju uczelni prof. Edward Wylęgała powiedział w piątek, że zajęcia dla ok. 70 studentów mogłyby się rozpocząć od nowego roku akademickiego.

W piątek w bielskim magistracie list intencyjny w sprawie utworzenia w mieście placówki podpisali rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) prof. Tomasz Szczepański, prezydent Bielska-Biała Jarosław Klimaszewski i starosta bielski Andrzej Płonka.

„Jesteśmy największym uniwersytetem medycznym, jeśli chodzi o szkolenie, z wielkim zapleczem naukowym. Chcemy to do Bielska-Białej przyprowadzić. (…) Myślę, że kierunek lekarski już w październiku będzie możliwy. To będzie około 70 studentów” – powiedział PAP prorektor ŚUM ds. rozwoju prof. Edward Wylęgała.

Jarosław Klimaszewski wskazał w rozmowie z PAP, że samorząd ma do dyspozycji – jak się wyraził – trzy, cztery lokalizacje, w których uczelnia mogłaby rozpocząć działalność.

„Właścicielami obiektów, które bierzemy pod uwagę, jest gmina lub spółki miejskie. Trwa w nich audyt. To uczelnia dokona wyboru. Musimy dość szybko to zrobić, jeśli nabór studentów na październik ma się udać” – wskazał.

Rektor ŚUM prof. Tomasz Szczepański po podpisaniu listu wyraził nadzieję, że uczelnia stworzy szansę dla rozwoju młodzieży i miasta.

Starosta bielski Andrzej Płonka podkreślił, że kształcenie lekarzy w Bielsku-Białej jest niezwykle istotne dla całego subregionu południowego województwa śląskiego. Liczy, że przyczyni się nie tylko do rozwoju medycyny, ale także do uzupełnienia kadr lekarskich.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber zwrócił uwagę, że w projekcie bierze udział jedna z najlepszych polskich uczelni – ŚUM. „To dla nas gwarant realizacji tego projektu” – dodał.

Zdaniem ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy, bielszczanina, filia będzie służyła nie tylko Bielsku-Białej.

„Studenci z naszego miasta będą pomagali leczyć i ratować życie w całej Polsce. To jest przesłanie tego listu intencyjnego” – mówił.

Śląski Uniwersytet Medyczny powstał w 1948 r. Kształci około 10 tys. studentów. Wydziały lekarskie uczelni mieszczą się w Zabrzu i w Katowicach. 

Nauka w Polsce, Marek Szafrański

szf/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023