Uczelnie i instytucje

Bielsko-Biała/ Powstanie filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z kierunkiem lekarskim powstanie w Bielsku-Białej. Prorektor ds. rozwoju uczelni prof. Edward Wylęgała powiedział w piątek, że zajęcia dla ok. 70 studentów mogłyby się rozpocząć od nowego roku akademickiego.

W piątek w bielskim magistracie list intencyjny w sprawie utworzenia w mieście placówki podpisali rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) prof. Tomasz Szczepański, prezydent Bielska-Biała Jarosław Klimaszewski i starosta bielski Andrzej Płonka.

„Jesteśmy największym uniwersytetem medycznym, jeśli chodzi o szkolenie, z wielkim zapleczem naukowym. Chcemy to do Bielska-Białej przyprowadzić. (…) Myślę, że kierunek lekarski już w październiku będzie możliwy. To będzie około 70 studentów” – powiedział PAP prorektor ŚUM ds. rozwoju prof. Edward Wylęgała.

Jarosław Klimaszewski wskazał w rozmowie z PAP, że samorząd ma do dyspozycji – jak się wyraził – trzy, cztery lokalizacje, w których uczelnia mogłaby rozpocząć działalność.

„Właścicielami obiektów, które bierzemy pod uwagę, jest gmina lub spółki miejskie. Trwa w nich audyt. To uczelnia dokona wyboru. Musimy dość szybko to zrobić, jeśli nabór studentów na październik ma się udać” – wskazał.

Rektor ŚUM prof. Tomasz Szczepański po podpisaniu listu wyraził nadzieję, że uczelnia stworzy szansę dla rozwoju młodzieży i miasta.

Starosta bielski Andrzej Płonka podkreślił, że kształcenie lekarzy w Bielsku-Białej jest niezwykle istotne dla całego subregionu południowego województwa śląskiego. Liczy, że przyczyni się nie tylko do rozwoju medycyny, ale także do uzupełnienia kadr lekarskich.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber zwrócił uwagę, że w projekcie bierze udział jedna z najlepszych polskich uczelni – ŚUM. „To dla nas gwarant realizacji tego projektu” – dodał.

Zdaniem ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy, bielszczanina, filia będzie służyła nie tylko Bielsku-Białej.

„Studenci z naszego miasta będą pomagali leczyć i ratować życie w całej Polsce. To jest przesłanie tego listu intencyjnego” – mówił.

Śląski Uniwersytet Medyczny powstał w 1948 r. Kształci około 10 tys. studentów. Wydziały lekarskie uczelni mieszczą się w Zabrzu i w Katowicach. 

Nauka w Polsce, Marek Szafrański

szf/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.24 Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    Minister nauki: część ośrodków akademickich czeka konsolidacja

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera