Uczelnie i instytucje

Powstała wirtualna galeria sztuki m.in. z pracami artystów z Uniwersytetu Śląskiego

Fragment wirtualnej galerii sztuki, fot. Wojciech Osuchowski
Fragment wirtualnej galerii sztuki, fot. Wojciech Osuchowski

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie wraz z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego stworzył VIR – wirtualną galerię sztuki, prezentującą przede wszystkim dorobek pracowników, studentów i absolwentów tych obu uczelni.

Za jednym kliknięciem myszki można zobaczyć wystawy z Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie oraz ostrawskiej Galerii GAFU. Wirtualna przestrzeń pozwala „przejść się” po galerii i „wejść” do poszczególnych sal z wystawami.

Obecnie wirtualna galeria prezentuje cztery wystawy, m.in. wystawę plakatu „Z papieru na ekran” autorstwa artystów Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ oraz zaproszonych gości, wystawę prezentującą 7. Międzynarodowe Triennale Grafiki Gdańsk 2022 oraz wystawę zbiorową pedagogów ostrawskiego Wydziału Sztuki „Topografie hnízda”.

Pomysł na stworzenie wirtualnej galerii sztuki narodził się w czasie pandemii, kiedy z powodu lockdownu muzea i galerie były pozamykane. "Nie mieliśmy wtedy możliwości bezpośredniego obcowania ze sztuką, ale jego namiastką byłaby wirtualna przestrzeń wystawiennicza" – powiedział pomysłodawca przedsięwzięcia dr Wojciech Osuchowski, prof. UŚ z cieszyńskiego Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Inicjatywa powstała w ramach unijnego projektu Interreg PL/CZ. Jego głównym celem jest podniesienie jakości współpracy uniwersytetów pogranicza polsko-czeskiego w zakresie wymiany artystycznej poprzez stworzenie wspólnej wirtualnej przestrzeni wystawienniczej, umożliwiającej prezentację dorobku pracowników, studentów i absolwentów obu wydziałów, a także prac innych artystów.

"Projekt pozwala również stworzyć przestrzeń galeryjną dostępną dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się lub dla tych, którym odległość uniemożliwia odwiedzenie realnych galerii. To także narzędzie do szerszej promocji naszego dorobku" – dodał Osuchowski.

Pomysłodawcy wirtualnej galerii planują zmieniać wystawy co miesiąc-dwa.

Wirtualna Galeria VIR jest dostępna pod adresem: www.vir.us.edu.pl. (PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera