Minister Czarnek: symulator reaktora jądrowego ma kształcić inżynierów jądrowych

31.05.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 31 bm. Temat spotkania: "Ogłoszenie powstania Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKJE)". PAP/Leszek Szymański
31.05.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 31 bm. Temat spotkania: "Ogłoszenie powstania Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKJE)". PAP/Leszek Szymański

Symulator reaktora jądrowego ma m.in. kształcić studentów, przyszłych inżynierów jądrowych na najwyższym poziomie - powiedział PAP.PL minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego jeden do jednego. Ma on powstać w ciągu najbliższych trzech, czterech lat - poinformował w środę szef MEiN Przemysław Czarnek. Symulator ma działać w ramach planowanego Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej.

Minister zaznaczył, że symulator ma za zadanie kształcić inżynierów jądrowych.

"To jest bezpośredni styk nauki i biznesu na najwyższym poziomie, po to również, żeby kształcić studentów, przyszłych inżynierów jądrowych na najwyższym poziomie. Jest to pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego jeden do jednego i warto podkreślić, że w tym zakresie jesteśmy liderem w Europie" - powiedział PAP Czarnek.

W środę w Warszawie wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz i wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Remigiusz Kopoczek podpisali list intencyjny w sprawie powstania Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. Ośrodek będzie szkolić przyszłych inżynierów jądrowych, a także prowadzić działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie szeroko pojętego przemysłu energetycznego. Ma być uruchomiony w 2027 r. (PAP)

Nauka w Polsce, Delfina Al Shehabi, Anna Nartowska

del/ an/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał program do sprawdzania, czy rozmawialiśmy online z prawdziwą osobą

  • Fot. Adobe Stock

    Dr Marta Karczewicz: większość materiałów wideo jest przesyłana między maszynami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera