Warszawa / W sobotę rusza trzydniowy kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

Adobe Stock
Adobe Stock

Na terenie Politechniki Warszawskiej w dniach 3-5 czerwca 2023 r. odbędzie się kongres „Nauka dla Społeczeństwa”. Wezmą w nim udział wybitni eksperci, zaplanowano liczne wykłady i panele popularnonaukowe - zapowiadają organizatorzy.

„To prestiżowe wydarzenie, którego celem jest zaprezentowanie osiągnięć polskich jednostek naukowych, ośrodków edukacyjnych oraz kół naukowych Politechniki Warszawskiej, które znacząco przyczyniają się do rozwoju współczesnego społeczeństwa” - zapowiada prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą.

Kongres współorganizują Rada Główna Instytutów Badawczych, Politechnika Warszawska, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Badań Edukacyjnych, z udziałem grona naukowców z instytutów naukowych PAN oraz ośrodków uniwersyteckich. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Jak zapewniają organizatorzy, w kongresie wezmą udział wybitni eksperci, a program obejmie liczne wykłady i panele popularnonaukowe, takie jak „Naukowcy i ich wynalazki”, „Nauka jest Kobietą”, „Nauka a pasja – odkrywanie fascynującego świata zwierząt”, „Jak powstają systemy sztucznej inteligencji dla medycyny – dlaczego dane osób zdrowych są tak samo ważne jak dane pacjentów?”, „Osiągnięcia inżynierii materiałowej dla medycyny”.

Przewidywana jest debata plenarna „Przyszłość instytutów w Polsce”. A także druga debata „Wspólny cel, różnorodne umiejętności: interdyscyplinarny zespół badawczy w obszarze badań mózgu”, która się odbędzie w Naukowym Centrum Obrazowania Biomedycznego w Kajetanach.

„Eksperci przybliżą możliwości współczesnej nauki i opowiedzą, jak w ostatnich dziesięcioleciach rozwój techniczny przyczynił się do stworzenie urządzeń, które są w stanie w sposób bezbolesny i bezinwazyjny zajrzeć do wnętrza człowieka. Będzie można zobaczyć, jak skaner rezonansu magnetycznego pozwala badać strukturę ciała, a w szczególności mózgu” - wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński.

W trakcie Kongresu odbywać się będą także wystawy instytutów naukowych PAN, prezentacje osiągnięć i wdrożenia instytutów badawczych oraz Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz i Centrum Nauki Kopernik. Ponadto zaplanowane są mobilne wystawy edukacyjne, które mają na celu promowanie osiągnięć współczesnej nauki, a także prezentacje najnowszych rozwiązań i technologii opracowanych przez studentów Politechniki Warszawskiej.

„Wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic zapraszam w sobotę 3 czerwca do zlokalizowanego przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej Miasteczka Zdrowia, które stworzą medycy – eksperci i konsultanci z różnych specjalności kilku instytutów medycznych. Będzie można zasięgnąć porad, wykonać niektóre badania czy poddać się testom przesiewowym i diagnostycznym. Zaplanowano udział wielu specjalistów i ekspertów medycyny" – informuje prof. Henryk Skarżyński.

W ramach Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa” nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych uczestników. Dla nich przewidziano pokazy, doświadczenia naukowe oraz zabawy przygotowane przez popularyzatorów nauki. „To doskonała okazja, aby dzieci mogły w praktyczny sposób zainteresować się nauką i eksplorować fascynujący świat wokół nich” - zwraca uwagę specjalista.

Całe wydarzenie będzie transmitowane online ze studia zlokalizowanego na terenie Politechniki Warszawskiej, a także ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, przy ul. Mokrej 17. Dzięki temu osoby zainteresowane, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście, będą miały możliwość śledzenia wszystkich wydarzeń online i zdalnego uczestnictwa w Kongresie z dowolnego miejsca - na stronie internetowej.

Jak zapewnia prof. Henryk Skarżyński, kongres „Nauka dla Społeczeństwa” pozwoli zgłębić tematykę współczesnej nauki oraz się przekonać, w jaki sposób jej wyniki wpływają na nasze codzienne życie i rozwój społeczeństwa, którego jesteśmy częścią.

Nauka w Polsce - Zbigniew Wojtasiński

zbw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera