Nobliści laureatami pierwszych Nagród Kopernikańskich

20.02.2023. Nobliści James Peebles (L) i Barry Barish (P) podczas panelu w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. PAP/Tytus Żmijewski
20.02.2023. Nobliści James Peebles (L) i Barry Barish (P) podczas panelu w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. PAP/Tytus Żmijewski

Nobliści prof. Philip James Edwin Peebles oraz prof. Barry Clark Barish zostali laureatami pierwszych Nagród Kopernikańskich. "To postacie pomnikowe" - powiedział o laureatach Sekretarz Generalny Akademii Kopernikańskiej prof. Krzysztof Górski. Nagrody przyznano w dziedzinie astronomii.

Nagrody Kopernikańskie za wybitne osiągnięcia naukowe o przełomowym znaczeniu i zasięgu międzynarodowym będą przyznawane co roku.

Indywidualna nagroda wynosi 500 tys. zł.

Pierwszymi laureatami zostali prof. Philip James Edwin Peebles oraz Barry Clark Barish - obaj mają już Nagrody Nobla z fizyki.

"Obydwaj panowie są laureatami tegorocznej, pierwszej edycji Nagród Kopernikańskich, w tym roku w dziedzinie nauk fizycznych. Są to postacie pomnikowe" - powiedział prof. Górski na konferencji prasowej w poniedziałek.

Przypomniał, że założycielską ideą Akademii Kopernikańskiej jest wprowadzanie "maksymalnej wartości dodanej do sceny organizacyjnej polskiej nauki". Jak dodał, Akademia powinna ułatwiać wymianę naukową pomiędzy polskimi i zagranicznymi naukowcami, pomagać w ściąganiu talentów najwyższego kalibru do Polski, a także wspomagać działalność edukacyjną.

Laureaci Nagrody Kopernikańskiej automatycznie stają się członkami Akademii.

Profesor Philip J. E. Peebles jest kanadyjskim astronomem i kosmologiem afiliowanym przy Uniwersytecie Princeton. W 2019 roku został nagrodzony Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za jego odkrycia w fizycznej kosmologii. Korzystając ze swoich narzędzi teoretycznych i obliczeń, J. Peebles był w stanie zinterpretować kosmiczne promieniowanie tła, które jest pozostałym śladem formowania się wszechświata i odkryć nowe procesy fizyczne. Wyniki pokazały nam wszechświat, w którym tylko pięć procent jego zawartości to znana materia. Reszta, 95 procent, to nieznana ciemna materia i ciemna energia.

Profesor Barry Clark Barish to amerykański fizyk afiliowany przy California Institute of Technology. Wraz z Kipem Thorne’em i Rainerem Weissem został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2017 roku za decydujący wkład w opracowanie detektora LIGO i zaobserwowanie fal grawitacyjnych.

Uroczystość wręczenia Nagród Kopernikańskich odbędzie się we wtorek 20 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie.

W jednym roku Akademia może przyznać maksymalnie dwie Nagrody Kopernikańskie. Będą one przyznawane kolejno w jednej z kategorii: astronomia (przyznane w tym roku), ekonomia, medycyna, filozofia lub teologia albo prawo. Są to dziedziny, którymi zajmował się Kopernik.

Wyboru laureata dokonuje Prezydium Akademii, natomiast kandydatów mogą zgłaszać: Prezydent RP, premier, minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, Izba Akademii, 10 członków Akademii lub jeden z laureatów Nagrody Kopernikańskiej.(PAP)

Nauka w Polsce, Aleksandra Kiełczykowska

ak/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

  • 27.05.2024. Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański

    M. Mrówczyńska: wybór prof. Rowińskiego na szefa ALLEA to wyróżnienie dla polskiego środowiska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera