Od października również na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu rusza kierunek lekarski. Medycynę będzie mogło tu studiować 50 osób. Przyszli lekarze będą musieli jednak dojeżdżać na zajęcia z anatomii do oddalonego o 260 km Radomia.
Jak przekazał PAP rektor nowosądeckiej uczelni dr hab. Inż. Mariusz Cygnar, planowych jest 50 miejsc na nowoutworzonym kierunku studiów.
Studenci jednolitego 6-letniego kierunku lekarskiego będą na co dzień korzystać z bazy naukowo-dydaktycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu dysponującego m.in. pracownią anatomiczną 3D. Wydział ma zostać poszerzony także o nowy obiekt. We wrześniu ma być skończona koncepcja oraz zarys infrastrukturalny, a następnie ma ruszyć postępowanie przetargowe w formule zaprojektuj i wybuduj.
Do końca 2025 roku władze uczelni planują wybudowanie i oddanie do użytku własnego prosektorium, ale do tego czasu przyszli lekarze będą musieli cztery razy w semestrze dojeżdżać na zajęcia z anatomii do prosektorium Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
„Z uczelnią tą współpracujemy od lat i mamy dobre doświadczenia. Ponadto Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny dysponuje nowocześniejszym prosektorium i chętnie zgodził się na współpracę” – przekazał PAP rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Studenci zostaną podzieleni na grupy 12-13 osobowe, które będą wyjeżdżały na zblokowane zajęcia prosektoryjne cztery razy w semestrze Władze uczelni deklarują, że zorganizują studentom noclegi i przejazd do Radomia, a harmonogram zajęć w Nowym Sączu zostanie dostosowany do wyjazdów.
„Niezależnie od współpracy z inną uczelnią, Akademia Nauk Stosownych dysponuje własną pracownią anatomii rzeczywistej w ramach, której na wyposażeniu jest m.in. interaktywny stół anatomiczny 3D z możliwością prezentacji obrazu na dodatkowych ekranach do nauki anatomii, histologii, patomorfologii” – deklaruje rektor.
Uczelnia posiada także Centrum Symulacji Medycznej, pracownię mikroskopową, w której można realizować zajęcia z: mikrobiologii, histologii, embriologii, pracownię biochemii, laboratorium fizjologii, pracownię nauk biomedycznych, pracownię odnowy biologicznej oraz laboratorium szybkiego prototypowania.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ ann/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.