Małopolskie/ Wstrząsy sejsmiczne odczuwalne w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Muszynie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Muszynie interweniowali w poniedziałek wieczorem małopolscy strażacy w związku ze zgłaszanymi wstrząsami sejsmicznymi. Do godz. 22 nie było konieczności ewakuacji żadnego budynku - poinformowała PAP małopolska straż pożarna.

Wstrząsy były odczuwalne przede wszystkim w wysokich budynkach. W Krakowie zgłoszenia płynęły z czterech miejsc - 8-piętrowego bloku na Osiedlu Złotej Jesieni i 10-piętrowych budynków przy ul. Heleny, na Osiedlu Na Lotnisku oraz przy ul. Konrada Wallenroda.

W Tarnowie strażacy interweniowali w 4-piętrowych budynkach przy ul. Parkowej, w Nowym Sączu zostali wezwani do 10-piętrowych bloków przy ul. Nawojowskiej i Batalionów Chłopskich. W Muszynie natomiast zgłoszenie dotyczyło budynku jednorodzinnego.

"Sprawdzane są instalacje pod kątem szczelności. Na chwilę obecną nie stwierdzono zagrożenia" - poinformował rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie Hubert Ciepły. Jak dodał, do godz. 22 nie było konieczności ewakuacji żadnego z budynków; ściany, instalacje gazowe nie były naruszone.

Strażacy apelują także, by każdorazowo zgłaszać odczuwalne wstrząsy.

Jak poinformowała rzecznik prasowa Wojewody Małopolskiego Joanna Paździo, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie od ok. godz. 20.45 odbierało informacje od Centrum Powiadamiania Ratunkowego i innych służb o odczuwalnych wstrząsach sejsmicznych na terenie południowej Małopolski.

Fot. Infografika PAP

"Zgłoszenia dyżurni WCZK potwierdzili w Zakładzie Sejsmologii Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie. Ustalono, że wstrząsy miały miejsce na terenie Słowacji, blisko granicy RP i miały siłę od 5 do 5,5 stopnia w skali Richtera" - przekazała Joanna Paździo.

W poniedziałek wieczorem na Słowacji doszło do trzęsienia ziemi, które było odczuwalne w Polsce. "Rozmawiałem na ten temat z wojewodą małopolskim i poleciłem zwiększenie gotowości służb" - napisał na platformie X premier Mateusz Morawiecki.

Autorka: Julia Kalęba

juka/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: mniej Polaków obawia się zmian klimatycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Słoneczny sposób na zamianę “banalnego” metanu w cenniejszy etan

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera