Uczelnie i instytucje

Kraków/ Trzy superkomputery z AGH na światowej liście TOP500

04.10.2022. Superkomputer Athena w ACK Cyfronet AGH w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
04.10.2022. Superkomputer Athena w ACK Cyfronet AGH w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Trzy superkomputery pracujące w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazły się w tegorocznym światowym rankingu TOP500 Superkomputerów. Helios- jednocześnie najszybsza tego typu maszyna w Polsce – zajmuje 155 miejsce, Athena – 291, zaś Ares – 404 miejsce.

Najszybszym superkomputerem na świecie po raz kolejny został Frontier, zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej 500 znalazło się jeszcze jedno urządzenie z Polski – Altair, działający w Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym IChB PAN: na miejscu 221. Listę TOP500 ogłoszono podczas branżowej konferencji w Denver w USA.

Jak przekazała PAP w czwartek rzeczniczka uczelni Anna Muszyńska, wszystkie sklasyfikowane maszyny pracują w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Według przedstawicieli uczelni jest to drugi raz w historii, gdy trzy maszyny AGH znalazły się w zestawieniu TOP500 superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie. Athena jest wciąż najszybszym superkomputerem w Polsce i zajmuje 155 miejsce na opublikowanej liście. Helios uplasował się na miejscu 291, natomiast Ares na 404.

Uruchomiona w październiku 2022 roku Athena to obecnie flagowy system Cyfronetu, osiągający teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlops.

Superkomputer Helios to nowy system instalowany w ACK Cyfronet AGH, powstały w wyniku prac, realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer docelowo będzie się składał z trzech partycji obliczeniowych, ale do testów na potrzeby TOP500 zgłoszono tylko partycję procesorów ogólnego przeznaczenia (CPU) o mocy obliczeniowej 3,4 PetaFlops.

Po pełnej instalacji systemu, kiedy zostaną uruchomione wszystkie partycje, Helios ma osiągać ok. 35 PFlops teoretycznej mocy obliczeniowej. Na obecnej liście ta moc pozwoliłaby Heliosowi na zajęcie lokaty wśród 50 najszybszych superkomputerów świata.

Z kolei superkomputer Ares oferuje łączną moc obliczeniową ponad 4 PetaFlops (teoretyczna wydajność części CPU to ponad 3,5 PetaFlops, a części GPU to ponad 0,5 PetaFlops).

Oprócz głównego rankingu Athena została uplasowana na 22 miejscu na liście Green500, czyli najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów świata. W zestawieniu znalazł się również Ares na 114 miejscu i Helios na 344 lokacie.

Naukowcy, którzy korzystają z infrastruktury Cyfronetu, wykorzystują modelowania i obliczenia numeryczne w chemii, biologii, fizyce, medycynie, technologii materiałowej, astronomii, geologii i ochronie środowiska.

Superkomputery w Cyfronecie są również wykorzystywane m.in. na potrzeby fizyki wysokich energii (projekty ATLAS, LHCb, ALICE i CMS), nauk o Ziemi (EPOS), europejskiego źródła spalacyjnego (ESS), biologii (WeNMR) oraz nauk humanistycznych i społecznych (CLARIN).

Według przedstawicieli AGH superkomputery umożliwiają znaczące skrócenie czasu wykonywania obliczeń do kilku godzin lub tygodni, które przy użyciu pojedynczych komputerów często zajęłyby wiele lat (w konkretnych rzeczywistych przypadkach ponad 150, 700 czy nawet 1000 lat). Użytkownicy Cyfronetu korzystają z profesjonalnego wsparcia – od szkoleń po indywidualne konsultacje z ekspertami.(PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy z PAN o Tarczy Wschód: przyroda może być naturalnym sojusznikiem

  • Źródło: Uniwersytet Śląski

    Śląskie/ Studentki zajęły pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w The Odyssey of Mind 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera