Doktorat h.c. Politechniki Lwowskiej dla rektora Politechniki Śląskiej

Fot. Katarzyna Siwczyk. Źródło: Politechnika Lwowska
Fot. Katarzyna Siwczyk. Źródło: Politechnika Lwowska

Prof. Arkadiusz Mężyk, angażujący się w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej, otrzymał godność doktora honoris causa Politechniki Lwowskiej. Rektor Politechniki Śląskiej odebrał tytuł 29 listopada w Ukrainie.

Naukowiec specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu dynamiki i mechaniki ośrodków ciągłych, zastosowaniach metod numerycznych w analizie stereomechanicznej konstrukcji maszynowych, w tym pojazdów hybrydowych oraz konstrukcjach szybkobieżnych pojazdów gąsienicowych.

Jak poinformowała Politechnika Śląska, wybitne osiągnięcia naukowe profesora i istotny wkład w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej zostały docenione przez Politechnikę Lwowską, Alma Mater wielu powojennych polskich uczelni.

Podczas uroczystości we Lwowie prof. Mężyk podkreślił, że historia Politechniki Śląskiej wywodzi się z Politechniki Lwowskiej. Uroczystą laudację wygłosiła prof. Natalia Chukhrai, która wymieniła działania rektora PŚ na rzecz rozwoju współpracy z Politechniką Lwowską. Podkreśliła, że program Erasmus umożliwił ukraińskim studentom podjęcie studiów, nauczycielom prowadzenie wykładów, a pracownikom podnoszenie kwalifikacji na szkoleniach i seminariach organizowanych przez Politechnikę Śląską. Dodała, że przedstawiciele lwowskiej uczelni byli zapraszani do udziału w konferencjach naukowych i stażach.

Prof. Mężyk jest od początku kariery naukowej związany z Politechniką Śląską. W 1994 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. Dynamika elektromechanicznych układów napędowych. Kontynuując badania z zakresu dynamiki elektromechanicznych napędów dużej mocy, w 2002 roku, także z wyróżnieniem, uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2004 roku został profesorem nadzwyczajnym, a trzy lata później, w 2007 roku profesorem zwyczajnym w dziedzinie nauk technicznych. Swoje projekty badawcze od lat łączy ze współpracą z przemysłem.

Naukowiec jest pracownikiem naukowym Wydziału Mechanicznego Technologicznego, którym w przeszłości kierował jako dziekan. Od 2016 roku pełni funkcję Rektora Politechniki Śląskiej. W 2020 roku został przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

W 2018 roku prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego Gheorghe Asachi w Jassach w Rumunii.

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

  • 25.10.2008 PAP/Jacek Bednarczyk

    15 lat temu zmarł filozof Leszek Kołakowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera