Hiszpania/ Już ponad 5 mln obywateli zażywa leki na bezsenność

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 5 mln obywateli zamieszkałej przez 48 mln osób populacji Hiszpanii zażywa leki na bezsenność, wynika z badań neurologów z tego kraju cytowanych w czwartek przez media.

Hiszpański dziennik online “Redaccion Medica” przypomina, że podczas zapoczątkowanej wiosną 2020 r. pandemii koronawirusa specjaliści odnotowali poszerzenie się grona pacjentów, którzy wraz z zachorowaniami na Covid-19 skarżyli się na kłopoty ze snem.

Jak wynika z badań prowadzonych w Hiszpanii przez stowarzyszenie lekarskie Fesmes, zajmujące się studiami nad snem, poszerzanie się grona osób zmuszonych do zażywania leków na bezsenność mogło mieć związek z pandemią koronawirusa i powikłaniami po przebyciu Covid-19.

Cytujący badania prowadzone przez stowarzyszenie Fesmes portal Infobae zauważa, że w Hiszpanii do trudności ze snem przyznaje się około połowy społeczeństwa. Poza pandemią do bezsenności przyczyniać się mogą coraz częstsze złe nawyki społeczne, takie jak późne spożywanie posiłków czy oglądanie telewizji lub internetu bezpośrednio przed pójściem do łóżka.

Kierujący stowarzyszeniem Fesmes Carlos Egea podkreślił, że badania dowodzą, że zmniejszenie średniej liczby godzin snu do poniżej 7 godzin w ciągu doby prowadzi do redukcji średniego czasu życia w efekcie chorób.

Pojawiają się one według Egei właśnie na skutek niedoboru snu. Wśród schorzeń tych wymienił przede wszystkim choroby układu krążenia oraz zaburzenia psychiczne.

“U 50 proc. osób, które cierpią na bezsenność w sposób chroniczny, rozwijają się zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak stany lękowe lub depresja”, powiedział Carlos Egea.

Tymczasem według studiów prowadzonych przez Towarzystwo Neurologiczne Hiszpanii (SEN) wpływ na coraz powszechniejszą bezsenność w tym kraju może mieć rekordowa liczba osób, które muszą być aktywne zawodowo w porze nocnej – ponad 2,3 mln.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera