Digitalizacja niemal 40 tys. zdjęć z zasobów Wydziału Architektury PWr

Źródło: Politechnika Wrocławska
Źródło: Politechnika Wrocławska

Znajdujący się w zasobach Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zbiór niemal 40 tys. fotografii jest poddawany digitalizacji. Zdjęcia, z których najstarsze pochodzą z lat 50. XX w., przedstawiają m.in. zabytki budownictwa przemysłowego.

Unikatowy zbiór klisz mało- i średnioobrazkowych oraz najstarszych negatywów szklanych digitalizowany jest w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej.

Jak poinformował we wtorek PAP Michał Ciepielski z biura prasowego wrocławskiej uczelni, fotografie z zasobów wydziału architektury są gromadzone od lat 50. XX w. "Przedstawiają one m.in. zabytki budownictwa przemysłowego, zabytki techniki i przemysłu, zabytki architektury, badania architektoniczne, historyczne plany miast, pomiary inwentaryzacyjne i reprodukcje ikonografii" - poinformował Ciepielski.

Piotr Pinkawa, kierownik projektu z Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów CWiNT PWr dodał, że fotografie powstały w efekcie prowadzonych prac badawczych i praktyk studenckich nadzorowanych przez pracowników Politechnik Wrocławskiej.

Zdjęcia przedstawiają przede wszystkim obiekty z Dolnego Śląska oraz z Wrocławia.

Dzięki digitalizacji dokumentacja ta zostanie zabezpieczona, a w przyszłości udostępniona w internecie. Po zakończeniu digitalizacji zbiory zostaną przekazane do Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. "Planujemy także rozszerzenie projektu o digitalizację kolejnych materiałów związanymi z negatywami. Osobną inicjatywą będzie także udostępnienie zbioru wszystkim zainteresowanym" – dodał Pinkawa.

Digitalizacja ma się zakończyć jesienią tego roku. Wrocławska uczelnia otrzymała pieniądze na realizację tego projektu z resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rolnik, robot-pszczoła

  • Fot. Adobe Stock

    Olbrzymi łosoś miał zęby jak słoniowe kły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera