Fot. Adobe Stock

Teleskop Webba wykrył metan w 3I/ATLAS

Naukowcy korzystajacy z Teleskopu Jamesa Webba po raz pierwszy wykryli metan uwalniający się z międzygwiezdnej komety 3I/ATLAS. Jest go zaskakująco dużo, podobnie jak dwutlenku węgla.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Dwie sondy ESA i NASA jednocześnie zbadały kometę 3I/ATLAS

    Europejska sonda Juice i należąca do NASA Europa Clipper, przy użyciu spektrografów ultrafioletowych, dokonały unikalnych obserwacji międzygwiezdnej komety 3I/ATLAS. Pomogą one m.in. zrozumieć, jak ewoluowała ona w czasie podróży przez Układ Słoneczny.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Teleskop Hubble’a sfotografował rozpad komety

    Wiekowy teleskop kosmiczny należący do agencji kosmicznej NASA przypadkowo sfotografował rozpad sporej komety C/2025 K1 (ATLAS). Wyniki badań opisano w czasopiśmie „Icarus”.

  • EPA/CARLOS DE SAA
    Świat

    O Komecie Halleya wiedziano już kilkaset lat „przed Halleyem”

    Średniowieczny angielski mnich na kilkaset lat przez Edmondem Halleyem połączył dwa pojawienia się jasnej komety (znanej obecnie jako Kometa Halleya) w interpretację, że to ten sam obiekt. O nowych ustaleniach historyków astronomii poinformował Uniwersytet w Lejdzie.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Marsjańskie sondy ESA zarejestrowały kometę 3I/ATLAS

    Europejskie orbitery Marsa – ExoMars i Mars Express - zarejestrowały przelot międzygwiezdnej komety 3I/ATLAS. Najbliższe podejście miało miejsce 3 października, w odległości 30 milionów km od Czerwonej Planety.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Zbadano największą kometę z Obłoku Oorta

    Astronomowie wykryli aktywność w komecie C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein), największej, jaką znamy z komet Obłoku Oorta. O odkryciu poinformowało National Radio Asronomy Obsrervatory (NRAO).

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Nowa kometa Swan staje się widoczna na niebie; wróci dopiero za tysiące lat

    Nowo odkryta kometa, oznaczona jako C/2025 F2 (Swan), zbliża się do Słońca i staje się widoczna na porannym niebie - powiedział PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna
    Kosmos

    Setna rocznica odkrycia pierwsze oficjalnie uznanej "polskiej komety"

    W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, minie 100 lat od odkrycia komety C/1925 G1 (Orkisz), która została oficjalnie uznana za pierwszą kometę odkrytą przez Polaka. Na niebie wypatrzył ją krakowski astronom, Lucjan Orkisz – wówczas pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Planetoida okazała się kometą

    Geolodzy planetarni ustalili, iż odkryta w 2021 roku planetoida to w rzeczywistości kometa – poinformował Planetary Science Institute.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Prof. Królikowska-Sołtan: tuż przed wschodem Słońca wypatrujmy jasnej komety

    Na nocnym niebie, tuż przed wschodem Słońca, można szukać jasnej komety C/2023 A3. Najlepsze warunki do jej obserwacji pojawią się za kilka dni, bo 13 października zbliży się ona do Ziemi na odległość 71 mln km - wyjaśniła prof. Małgorzata Królikowska-Sołtan z CBK PAN.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera