Polska Stacja Polarna Hornsund

Fot. materiały prasowe

Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie rekrutuje uczestników kolejnej wyprawy

Polska Stacja Polarna Hornsund, jedna z najdalej wysuniętych na północ placówek badawczych, prowadzi nabór uczestników kolejnej wyprawy na Spitsbergen. Nie trzeba być naukowcem ani mieć doświadczenia w pracy w ekstremalnych warunkach. Poszukiwani są m.in. kucharze, informatycy i mechanicy.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Zima polarników w Hornsundzie: trzymiesięczna ciemność, tańczące zorze, księżyc nowym słońcem

    Podczas nocy polarnej spowalnia metabolizm, wzmaga się senność, pojawia monotonia - opisała w rozmowie z PAP swoje doświadczenia z pobytu na Stacji Polarnej Hornsund polarniczka Dagmara Bożek. Dodała, że warto wtedy organizować sobie czas w sposób angażujący, np. chodzić po lodowcu, morsować i cieszyć się zorzą polarną.

  • , 24.03.2025. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (C), dyrektor IGF PAN Paweł Rowiński (L) oraz dowódca 2. Pułku Inżynieryjnego płk Arkadiusz Syrocki (P) podczas przekazania transporterów PTS-M dla Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, 24 bm. w siedzbie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie. Dwa transportery PTS-M trafią do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Polska Stacja Polarna Hornsund imienia Stanisława Siedleckiego, zarządzana przez Instytut Geofizyki PAN, jest najdalej na północ wysuniętą całoroczną polską instytucją badawczą. (jm) PAP/Radek Pietruszka

    Wojsko przekaże dwie amfibie naukowcom na Spitsbergenie

    Dwie amfibie PTS-M Wojsko Polskie przekaże na potrzeby naukowców z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na wyspie Spitsbergen. Te dwie maszyny zabezpieczą logistykę, funkcjonowanie i rozwój stacji badawczej - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

  • Źródło: Adobe Stock
    Ziemia

    Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie rekrutuje uczestników kolejnej wyprawy

    Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie rekrutuje uczestników 47. Wyprawy Polarnej. Poszukiwani są nie tylko pracownicy naukowi, ale również kucharz, asystent kucharza, informatyk i hydraulik.

  • Fot. Adobe Stock

    Polska stacja na Spitsbergenie rekrutuje do kolejnej wyprawy polarnej, szuka m.in. kucharza

    Kucharza, geofizyka, meteorologa, specjalisty ds. monitoringu środowiska lub hydrochemika, informatyka, mechanika i konserwatora poszukuje Instytut Geofizyki PAN na wyprawę do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Rekrutacja trwa do 22 listopada.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera