Fot. Adobe Stock

Prawnik: w walce z fabrykami publikacji naukowych ważne są działania uczelni

Na poziomie ustawy trudno zakazać istnienia tzw. paper mills - fabryk publikacji naukowych. Uczelnie mogą jednak radzić sobie ze zjawiskiem oddolnie, np. w swoich regulacjach, odcinając finansowanie takich publikacji albo inicjując postępowania dyscyplinarne - powiedział PAP prawnik, dr Łukasz Kierznowski.

  • Fot. Adobe Stock

    Po 10 latach w nauce zostaje połowa naukowców, po 20 latach - jedna trzecia

    Tylko połowa osób, po 10 latach od ukazania się swojej pierwszej publikacji naukowej, jest dalej aktywnymi naukowcami. A po 20 latach w nauce zostaje już tylko jedna trzecia osób – wynika z analizy przeprowadzonej przez Polaków. Wzorce rezygnacji z nauki są podobne w różnych krajach.

  • Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Uniwersytet Warszawski przejął na rok przewodnictwo w Sojuszu 4EU+

    Uniwersytet Warszawski przejął w czwartek przewodnictwo w Sojuszu 4EU+. Jest to porozumienie ośmiu uczelni europejskich, dzięki któremu m.in. studenci, doktoranci i pracownicy akademiccy z Warszawy, Pragi, Kopenhagi, Heidelbergu, Paryża, Mediolanu i Genewy mogą wymieniać się doświadczeniami.

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

    Szeptycki: dyplom europejski zwiększy atrakcyjność studiowania w Polsce

    Dyplom europejski zwiększy atrakcyjność studiowania w Polsce, ale doprecyzowanie przepisów wymaga sporo pracy – wynika z dyskusji podjętej przez posłów sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zdobywanie habilitacji hamuje produktywność naukowców

    Badacze dowodzą, że habilitacja ogranicza samodzielność młodych badaczy i wymusza działania zbędne z punktu widzenia rozwoju naukowego. Ten efekt jest widoczny szczególnie w przypadku kobiet.

  • Fot. Adobe Stock

    Trzy polskie uczelnie nominowane do nagrody Elsevier Research Impact Leaders

    Politechnika Gdańska, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Opolska otrzymały nominację do prestiżowej nagrody Elsevier Research Impact Leaders 2023 w kategorii Engineering & Technologies.

  • Adobe Stock
    Student

    Coraz więcej obcokrajowców wśród absolwentów polskich uczelni

    W 2021 r. wśród absolwentów szkół wyższych w Polsce było blisko 16 tys. osób z zagranicy. Liczba ta wzrasta w ostatnich latach. W 2019 r. było ich ok. 14,7 tys., a w 2017 r - ok. 11,4 tys. - wynika z najnowszych danych Ośrodka Przetwarzania Informacji udostępnionych PAP. Teolodzy zostają w Polsce, medycy - nie.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Analiza: rośnie liczba studentów zagranicznych w Polsce

    W poprzednim roku akademickim studiowało w Polsce blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o ponad 4,7 tys. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2022". Zagraniczni studenci stanowią obecnie ponad 7,3 proc. ogółu pobierających naukę w naszym kraju.

  • Fot. Adobe Stock

    Trzy polskie uczelnie publikują najwięcej artykułów naukowych o sztucznej inteligencji

    AGH, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska – to uczelnie, których pracownicy naukowi publikują najwięcej artykułów o sztucznej inteligencji w naszym kraju. W latach 2010-2021 powstało 14 tys. prac – policzył Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).

  • Fot. Fotolia

    ALK najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej w rankingu FT

    Akademia Leona Koźmińskiego jest najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej – wynika z Rankingu Europejskich Szkół Biznesu opublikowanego przez „Financial Times”. W zestawieniu 100 czołowych uczelni ALK jest na 52. miejscu, a w programie realizowanym wspólnie z ESCP zajmuje 3. miejsce.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera