Fot. Adobe Stock

Prawnik: w walce z fabrykami publikacji naukowych ważne są działania uczelni

Na poziomie ustawy trudno zakazać istnienia tzw. paper mills - fabryk publikacji naukowych. Uczelnie mogą jednak radzić sobie ze zjawiskiem oddolnie, np. w swoich regulacjach, odcinając finansowanie takich publikacji albo inicjując postępowania dyscyplinarne - powiedział PAP prawnik, dr Łukasz Kierznowski.

  • Fot. Adobe Stock

    Po 10 latach w nauce zostaje połowa naukowców, po 20 latach - jedna trzecia

    Tylko połowa osób, po 10 latach od ukazania się swojej pierwszej publikacji naukowej, jest dalej aktywnymi naukowcami. A po 20 latach w nauce zostaje już tylko jedna trzecia osób – wynika z analizy przeprowadzonej przez Polaków. Wzorce rezygnacji z nauki są podobne w różnych krajach.

  • Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Uniwersytet Warszawski przejął na rok przewodnictwo w Sojuszu 4EU+

    Uniwersytet Warszawski przejął w czwartek przewodnictwo w Sojuszu 4EU+. Jest to porozumienie ośmiu uczelni europejskich, dzięki któremu m.in. studenci, doktoranci i pracownicy akademiccy z Warszawy, Pragi, Kopenhagi, Heidelbergu, Paryża, Mediolanu i Genewy mogą wymieniać się doświadczeniami.

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

    Szeptycki: dyplom europejski zwiększy atrakcyjność studiowania w Polsce

    Dyplom europejski zwiększy atrakcyjność studiowania w Polsce, ale doprecyzowanie przepisów wymaga sporo pracy – wynika z dyskusji podjętej przez posłów sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zdobywanie habilitacji hamuje produktywność naukowców

    Badacze dowodzą, że habilitacja ogranicza samodzielność młodych badaczy i wymusza działania zbędne z punktu widzenia rozwoju naukowego. Ten efekt jest widoczny szczególnie w przypadku kobiet.

  • Fot. Adobe Stock

    Trzy polskie uczelnie nominowane do nagrody Elsevier Research Impact Leaders

    Politechnika Gdańska, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Opolska otrzymały nominację do prestiżowej nagrody Elsevier Research Impact Leaders 2023 w kategorii Engineering & Technologies.

  • Adobe Stock
    Student

    Coraz więcej obcokrajowców wśród absolwentów polskich uczelni

    W 2021 r. wśród absolwentów szkół wyższych w Polsce było blisko 16 tys. osób z zagranicy. Liczba ta wzrasta w ostatnich latach. W 2019 r. było ich ok. 14,7 tys., a w 2017 r - ok. 11,4 tys. - wynika z najnowszych danych Ośrodka Przetwarzania Informacji udostępnionych PAP. Teolodzy zostają w Polsce, medycy - nie.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Analiza: rośnie liczba studentów zagranicznych w Polsce

    W poprzednim roku akademickim studiowało w Polsce blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o ponad 4,7 tys. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2022". Zagraniczni studenci stanowią obecnie ponad 7,3 proc. ogółu pobierających naukę w naszym kraju.

  • Fot. Adobe Stock

    Trzy polskie uczelnie publikują najwięcej artykułów naukowych o sztucznej inteligencji

    AGH, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska – to uczelnie, których pracownicy naukowi publikują najwięcej artykułów o sztucznej inteligencji w naszym kraju. W latach 2010-2021 powstało 14 tys. prac – policzył Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).

  • Fot. Fotolia

    ALK najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej w rankingu FT

    Akademia Leona Koźmińskiego jest najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej – wynika z Rankingu Europejskich Szkół Biznesu opublikowanego przez „Financial Times”. W zestawieniu 100 czołowych uczelni ALK jest na 52. miejscu, a w programie realizowanym wspólnie z ESCP zajmuje 3. miejsce.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera