Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 09.10.2017

Katowice/ Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji UŚ – oficjalnie otwarty

W poniedziałek w Katowicach oficjalnie otwarto nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Przeprowadzka ze starej siedziby planowana jest na listopad. Obiekt łączy w sobie nowoczesność z elementami tradycyjnej śląskiej architektury.

  • Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 05.10.2005

    Propozycje naukowców UŚ na poprawę jakości wód Jeziora Paprocańskiego

    Odtworzenie dawnych hydrotechnicznych rozwiązań wraz z odbudową oczyszczalni wody i ponownym wykorzystaniem dawnych rowów melioracyjnych – to jedna z propozycji naukowców z Uniwersytetu Śląskiego na poprawę jakości wód Jeziora Paprocańskiego w Tychach.

  • Śląskie/ Nabór na podyplomowe studia wiedzy o regionie

    Uniwersytet Śląski prowadzi nabór na podyplomowe studia z wiedzy o regionie, adresowane m.in. do nauczycieli i animatorów kultury. Będą to zajęcia interdyscyplinarne, obejmujące wiedzę różnych częściach województwa. Absolwenci zyskają umiejętności do prowadzenia edukacji regionalnej.

  • Uniwersytet Śląski rozpoczął współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zatrudniać osoby młode m.in. absolwentów studiów, którzy wypełniliby pokoleniową lukę kadrową - mówiła w Katowicach prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS i Uniwersytet Śląski podpisały w środę umowę o współpracy.

  • Uniwersytet Śląski organizuje swój pierwszy turniej e-sportowy

    Uniwersytet Śląski w Katowicach organizuje w środę swój pierwszy turniej e-sportowy "EduEsportCup". W grze Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) rywalizować będą drużyny uczniowskie i studenckie. Jest to efekt współpracy uczelni ze Stowarzyszeniem Sportów Elektronicznych.

  • Uniwersytet Śląski z prestiżowym logo HR Excellence in Research

    Uniwersytet Śląski w Katowicach uzyskał prestiżowe logo HR Excellence in Research, które Komisja Europejska przyznaje instytucjom spełniającym europejskie standardy w badaniach naukowych i zatrudnianiu naukowców.

  • Matematyka niezbędna do kodowania informacji

    Generowanie liczb losowych to problem niezwykle istotny m.in. z punktu widzenia kryptografii. Generatory liczb, powstałe w obrębie zasobów klasycznych, mogą być co najwyżej pseudolosowe. Nad poprawą losowości pracują fizycy kwantowi i matematycy, w tym dr Hanna Wojewódka z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego.

  • Człowiek

    Badaczka o memach jako pasożytach umysłu tworzących kulturę

    Memy to nie tylko memy internetowe. To również różnego rodzaju idee, które replikują się - trochę jak wirusy i inne pasożyty - wykorzystując nasze umysły. Ale to dzięki memom istnieje kultura - mówi PAP badaczka memów dr hab. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska.

  • UŚ stawia na rozwój badań i swobodę komponowania programu studiów

    Większa swoboda indywidualnego komponowania programu studiów na różnych wydziałach, a w przyszłości także na różnych uczelniach; rozwój badań naukowych i komercjalizacja ich wyników - to główne cele Uniwersytetu Śląskiego na najbliższe miesiące i lata.

  • Obcokrajowcy z całego świata uczą się języka polskiego na Śląsku

    Studenci m.in. z Brazylii, Kanady, Japonii czy Argentyny wezmą udział w XXVI letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej, która między 1 a 28 sierpnia odbędzie się w Cieszynie. W programie - oprócz nauki języka polskiego - wyjazdy do Krakowa, w Beskidy, a także sprawdzian z polskiego.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera