zachodniopomorski uniwersytet technologiczny

18.11.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (C) podczas konferencji prasowej w Domu Studenckim "Amicus" w Szczecinie, 18 bm. Konferencja dot. środków ministerialnych przekazanych na remonty akademików w Polsce, w tym na akademiki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. PAP/Marcin Bielecki

Wieczorek: akademiki mogą być elementem rozwiązania problemu mieszkaniowego w Polsce

Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w poniedziałek w Szczecinie, że jednym z elementów rozwiązania problemu mieszkaniowego w Polsce mogą być akademiki. Studenci nie będą musieli wynajmować mieszkań, jeśli będą mieli miejsca w akademiku – podkreślił minister.

  • 03.10.2024. Pokaz aparatury badawczej w ramach VI Spotkania Nauki z Biznesem w laboratorium Hali Technologicznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, 3 bm. Wydarzenie zorganizowane zostało wraz z Centrum Inicjatyw Gospodarczych - Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego oraz Lubuskim Klastrem Metalowym. PAP/Marcin Bielecki
    Innowacje

    Szczecin/ Spotkanie nauki z biznesem w laboratoriach ZUT

    Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i przedstawiciele 70 firm spotkali się w czwartek w hali technologicznej wydziału mechaniki i mechatroniki, by sprawdzić możliwości nowoczesnej infrastruktury badawczej i rozwijać współpracę uczelni z gospodarką.

  • Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT
    Technologia

    Naukowiec ze Szczecina opatentował termoodporną taśmę o właściwościach biobójczych

    Bakteriobójcza, samoprzylepna, termoodporna taśma, która może znaleźć zastosowanie w motoryzacji, ciepłownictwie czy medycynie to wynalazek dr. inż. Adriana Krzysztofa Antosika z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który przez kilka lat realizował projekt finansowany przez NCBR.

  • Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

    Szczecin/ Auta sterowane zdalnie ścigają się po dziedzińcu ZUT

    14 zespołów uczestniczy w zorganizowanych przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny wyścigach aut RC sterowanych przez radio. Jedną z czterech konkurencji jest transport ładunku przyczepami skonstruowanymi przez studentów i uczniów.

  • Fot. materiały prasowe ZUT

    Szczecin/ Prof. Arkadiusz Terman nowym rektorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

    Prof. Arkadiusz Terman będzie nowym rektorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W czwartek na to stanowisko wybrało go uczelniane Kolegium Elektorów. Jego kadencja rozpocznie 1 września 2024 r. i potrwa do 31 sierpnia 2028 r. - poinformowało biuro prasowe ZUT.

  • Prof. Judit E. Puskas. Fot. archiwum prywatne
    Ludzie

    Szczecin/ Prof. Judit E. Puskas doktorem honoris causa ZUT

    Prof. Judit E. Puskas z Ohio State University otrzymała w piątek doktorat honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT). Badaczka jest uznawana za autorytet w dziedzinie elastomerów termoplastycznych i kauczuków. Ze szczecińską uczelnią współpracuje od ponad 20 lat.

  • Rosiczka. Fot. dr Christian Schulze. Źródło: ZUT
    Życie

    Rosiczka rozbroi bakterie oporne na antybiotyki

    Owadożerna rosiczka pomaga naukowcom niszczyć "zbroję", jaką bakterie odgradzają się od antybiotyków. Nawet najbardziej zjadliwe bakterie na cewnikach czy materiałach opatrunkowych mają znacznie mniejszą szansę rozwoju i tracą swoją antybiotykooporną otoczkę, gdy są zestawione z ekstraktem z wybranych roślin.

  • D hab. inż. Elżbieta Bogusławska-Wąs, prof. ZUT, dr inż. Alicja Dłubała i dr inż. Wojciech Sawicki z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT. Fot. Aurelia Kołodziej. Źródło: ZUT

    Czy zimna plazma może się przydać w utrwalaniu żywności?

    Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie testują, czy zimna plazma może się przydać w przedłużaniu przydatności pokarmów: czy może przeciwdziałać zatruciom pokarmowym i unieszkodliwiać szkodliwe mikroorganizmy.

  • Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

    Szczecin/ Źrebak przyszedł na świat w Akademickim Ośrodku Jeździeckim ZUT

    W stajni Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przyszedł na świat źrebak. Niebawem ogłoszony zostanie konkurs na jego imię.

  • 20.03.2023. Prezentacja nowego robota kroczącego, skonstruowanego przez naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w siedzibie uczelni w Szczecinie, 20 bm. Robot pomaga studentom i doktorantom ZUT przy projektach badawczych. Jego zadania to m.in.: zbieranie danych, mapowanie przestrzeni, monitorowanie, prowadzenie nadzoru i inspekcje. PAP/Marcin Bielecki
    Wydarzenia

    Szczecin/ Pies-robot będzie promował Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podczas dni otwartych drzwi

    Jest przeznaczony do inspekcji miejsc niebezpiecznych dla człowieka, ale potrafi też "tańczyć" i "prosić" jak domowy czworonóg – robot badawczy będzie promował Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podczas dni otwartych drzwi uczelni. Te odbędą się w środę i w czwartek.

Najpopularniejsze

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie.  PAP/Łukasz Gągulski

    Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera