śląski uniwersytet medyczny

Fot. Adobe Stock

Śląskie/ Naukowcy stworzyli nowoczesny namiot barierowy do izolacji pacjentów zakaźnych

Naukowcy z kilku polskich uczelni, z wiodącą rolą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, stworzyli nowoczesny automatyczny namiot pneumatyczny przeznaczony do izolacji pacjentów zakaźnych. Konstrukcja ta zapewnia skuteczne oddzielenie chorego od personelu medycznego, minimalizując ryzyko transmisji patogenów.

  • Inwestorem szpitala będzie Śląski Uniwersytet Medyczny, na zdjęciu - siedziba Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej tej uczelni (aldg) PAP/Zbigniew Meissner

    Śląskie/ Podpisano list intencyjny w sprawie budowy szpitala uniwersyteckiego w Gliwicach

    List intencyjny w sprawie budowy szpitala uniwersyteckiego w Gliwicach na ponad 800 łóżek podpisali w piątek w Katowicach przedstawiciele władz województwa, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i samorządu Gliwic. Ma to być największa od kilku dekad inwestycja medyczna w regionie.

  • Fot. Adobe Stock

    Śląski Uniwersytet Medyczny o wykorzystaniu AI w nauce

    Naukowiec korzystający ze sztucznej inteligencji powinien zaznaczyć to w swojej pracy i określić procentowy udział takiej pomocy. Odpowiedzialność za dopilnowanie, czy narzędzia AI nie konfabulują, spoczywa także na promotorze - wynika z uchwały podjętej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

  • Katowice, 09.02.2022. Siedziba Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (aldg) PAP/Zbigniew Meissner
    Zdrowie

    Śląskie/ Naukowa Sieć Kardiologiczna umożliwi prowadzenie badań w zakresie leczenia pacjentów

    Kardiolodzy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowali we wtorek Naukową Sieć Kardiologiczną. Jest to nowatorskie przedsięwzięcie, które umożliwia prowadzenie nowoczesnych badań w zakresie leczenia pacjentów z obszaru chorób sercowo-naczyniowych.

  • Fot. Adobe Stock

    Bielsko-Biała/ Grunty miasta dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

    Śląski Uniwersytet Medyczny otrzyma w formie darowizny grunty w ścisłym centrum Bielska-Białej, na których w niedalekiej przyszłości wzniesione ma zostać zaplecze do kształcenia przyszłych lekarzy. Zgodę na to wyrazili już radni – podał bielski magistrat.

  • źródło: strona SUM

    Brytyjski kardiolog prof. Gregory Lip doktorem honoris causa SUM

    Wybitny brytyjski kardiolog prof. Gregory Lip został doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - poinformowała we wtorek uczelnia.

  • Fot. Adobe Stock

    Bielsko-Biała/ Wybrano tymczasową siedzibę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

    Wybrano tymczasową siedzibę, w której od nowego roku akademickiego w Bielsku-Białej kształcenie lekarzy rozpocznie Śląski Uniwersytet Medyczny. Będzie nią budynek przy pl. Lutra 8, który służył już celom edukacyjnym – podał w piątek bielski magistrat.

  • Fot. Adobe Stock
    Ludzie

    Zmarł anatomopatolog prof. Władysław Nasiłowski

    Nestor polskiej medycyny sądowej, jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Władysław Nasiłowski, zmarł w wieku 97 – lat poinformowała we wtorek rzeczniczka uczelni Agata Pustułka.

  • Organizacji pomocy humanitarnej można się uczyć w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

    Nowa specjalność – organizacja pomocy humanitarnej – została utworzona we współpracy z Polską Akcją Humanitarną na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

  • Fot. Fotolia

    Kontrowersyjne zalecenia w sprawie ubioru studentów uniwersytetu medycznego nie będą obowiązywać

    Rozpowszechnione w ubiegłym tygodniu kontrowersyjne zalecenia w sprawie ubioru studentów i studentek oraz doktorantek i doktorantów na zajęciach, zaliczeniach i egzaminach na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach nie będą obowiązywać.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • Lekarz trycholog: mamy dwa nowe obiecujące leki przeciwko łysieniu

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Zimowe sny antarktycznego owada

  • Leki przeciwdepresyjne mogą chronić przed infekcjami i posocznicą

  • Sonda Einsteina wykryła nietypową parę gwiazd

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera