Nowo opracowana nanocząsteczka lipidowo-polimerowa pozwala skuteczniej wprowadzać leki i szczepionki do płuc – na razie u myszy. O zbliżającej się możliwości wziewnego podawania leków i szczepionek mRNA informuje „Journal of the American Chemical Society”.
Bioinżynierowie zmodyfikowali drożdże, dzięki czemu można będzie masowo produkować leki pochodzenia roślinnego – informuje pismo ”ACS Synthetic Biology”.
W Polsce wciąż obserwujemy duże opóźnienia w dostępie pacjentów chorych na nowotwory do nowoczesnej farmakoterapii – oceniają eksperci. Czas oczekiwania na refundację leku od momentu jego rejestracji w UE jest jednym z najdłuższych wśród krajów Wspólnoty.
Stosowany w leczeniu jaskry metazolamid chroni mózgi myszy oraz ryb (danio pręgowany) przed gromadzeniem się białka tau, które ma związek z różnymi formami demencji oraz chorobą Alzheimera – informuje „Nature Chemical Biology”.
Toksyny wytwarzane przez skorupiaka Xibalbanus tulumensis, żyjącego w zalanych wodą jaskiniach Półwyspu Jukatan, mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób neurologicznych – informuje pismo „BMC Biology”.
Wiadomo, że kobiety mogą reagować na niektóre leki inaczej niż mężczyźni. W badaniach nad tym zagadnieniem ma pomóc medycyna gender. W Szwajcarii niedawno powołano pierwszą w w tym kraju profesorkę medycyny gender – informuje serwis Swissinfo.ch.
Fałszywe lub przeterminowane leki zabijają każdego roku w Afryce Subsaharyjskiej około 500 tysięcy osób, głównie dzieci - wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Ludzie uzależniają się od różnych leków, nawet od środków przeczyszczających. Tu mamy do czynienia z pewnym uzależnieniem behawioralnym, plagą naszych czasów, związanym z kultem pięknego, szczupłego ciała - powiedział PAP dr Jacek Koprowicz, psychiatra.
Jak sama nazwa wskazuje, antykoncepcję awaryjną należy stosować w sytuacjach awaryjnych - twierdzi konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii prof. Mirosław Wielgoś. Zaznacza, że nie jest prawdą, że można ją zastosować tylko rano po stosunku bez zabezpieczenia.
W dzisiejszych czasach, gdy odporność bakterii na antybiotyki stanowi globalne wyzwanie zdrowotne, naukowcy poszukują nowych sposobów zwalczania mikroorganizmów. Narzędzie, które ma przyspieszyć prace nad nowymi związkami antybakteryjnymi opracował dr Mateusz Rzycki z Politechniki Wrocławskiej.