14.03.2019. Centrum Nauki Experyment w Gdyni. PAP/Rafał Guz

Od soboty wystawa CLEVERFOOD w Centrum Nauki Experyment

Jak wygląda globalna sieć żywnościowa i jakie przeszkody trzeba pokonać, by zapewnić światu dostęp do żywności - to tematy wystawy CLEVERFOOD, która 1 lutego zostanie otwarta w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Ekspozycja promuje uczciwe, zdrowe i zrównoważone podejście do żywności.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Wystawa CLEVERFOOD for everyone od 1 lutego

    1 lutego w Centrum Nauki Experyment w Gdyni rozpocznie się wystawa CLEVERFOOD for everyone - promująca uczciwe, zdrowe i zrównoważone podejście do żywności. Różnorodne, interaktywne stanowiska będą prezentowały liczne związane z żywnością wyzwania dzisiejszego świata.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Walka z marnowaniem żywności jest na razie przegrana

    Obecna polityka nie wystarcza, aby ograniczyć problem marnowania żywności, a opieranie jej na recyklingu i kompostowaniu nie pomaga, ale tworzy jeszcze więcej problemów - informuje „Nature Food”.

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki
    Technologia

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

    Naukowczynie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przed świętami upiekły pierniki zawierające w 15 procentach mąkę owadzią, by przekonać konsumentów, że produkty spożywcze z owadów są zdrowe i bezpieczne.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Dietetyczka: warto zachowiać umiar podczas obfitych, świątecznych posiłków

    Świąteczny czas to okazja do rodzinnych spotkań i obfitych posiłków, ale warto zachować umiar – podkreśliła we wtorek dietetyczka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mgr Daria Dobkowska-Szefer. Dodała, że proste zmiany nawyków mogą pomóc uniknąć przejadania i lepiej zadbać o zdrowie.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    W ostatnich 60 latach światowa produkcja żywności stale rosła

    W ostatnich 60 latach światowa produkcja żywności stale rosła - wynika z nowych analiz opublikowanych w PLOS ONE. Autorzy badania zastrzegają jednak, że przyszłe bezpieczeństwo żywności - wobec zwiększania się liczby mieszkańców Ziemi - będzie wyzwaniem.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ultraprzetworzona żywność przyspiesza starzenie

    Spożywanie dużych ilości wysokoprzetworzonej żywności sprzyja starzeniu się organizmu. To wynik włoskiego badania z udziałem ponad 22 tys. osób.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Światowy Dzień Chleba/ Pieczywo dłużej świeże dzięki foliom z polskiego laboratorium

    Nad innowacyjnymi foliami spożywczymi, które znacząco spowalniają proces czerstwienia i pleśnienia pieczywa, pracują naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Chemii Przemysłowej. Swoim rozwiązaniem pochwalili się z okazji obchodzonego 16 października Światowego Dnia Chleba.

  • Adobe Stock
    Technologia

    Upcykling w branży spożywczej, czyli jak wykorzystać potencjał produktów ubocznych

    Upcykling to wyższa forma recyklingu. Polega na takim wykorzystaniu produktów ubocznych, że otrzymuje się produkt o wyższej wartości niż ten pierwotny. W branży spożywczej przykładem może być przetwarzanie wytłoków z owoców po wyciskaniu z nich soku. Jak wskazują naukowcy, wytłoki to źródło bioaktywnych składników o działaniu prozdrowotnym.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Pasikoniki mogą pomóc w wyżywieniu ludzi

    Według nowego badania pasikoniki mogą stanowić dobry surowiec do otrzymywania składników odżywczych, w przyszłości - także dla ludzi - twierdzą naukowcy, przebadali wpływ diety opartej na białku tych owadów na zdrowie gryzoni.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Polski astronauta zabierze na ISS flagę i pierogi

  • Naukowiec: bez mokradeł nie ma przyszłości dla naszego gatunku; Polska przoduje w ich niszczeniu

  • Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała systemy optoelektroniczne dla komputera kwantowego

  • Ekohydrolog: deficyt wodny powstawał w kraju od kilkunastu lat

  • Źródło: Adobe Stock

    Eurostat: przeciętny Cypryjczyk zostawił największy ślad węglowy w UE w 2022 r.

  • WHO chce zmniejszyć budżet o 400 mln dolarów

  • Indie w ciągu dekady podwoiły populację tygrysów

  • Ustny mikrobiom ma wpływ na demencję

  • Płytki krwi mogą przywracać węch po COVID-19

Fot. Adobe Stock

Nowa metoda obliczania prędkości chodu zauropodów: potrzebna fizyka i długość kości

Do tej pory prędkość poruszania się zaurpodów (gigantycznych dinozaurów z długimi szyjami) szacowano na podstawie tropów, czyli śladów. Teraz paleontolodzy zaproponowali nowe podejście – do obliczeń wykorzystując prawa fizyki i długości kości kończyn zwierząt.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera