Birdwatcherzy w Polsce obserwujący mewę ochocką Larus schistisagus (niepotwierdzona przez Polską Komisje Awifauny; Gdańsk, grudzień 2016), fot. Marcin Sołowiej

Tłumy z lornetkami: Co przyciąga ptasiarzy do rzadkich gatunków?

W ostatnich latach wśród obserwatorów ptaków nastąpił wzrost zainteresowania ptakami reprezentującymi rzadkie gatunki. Może on być związany z rosnącą popularnością hobby oraz błyskawicznym rozprzestrzenianiem się informacji o rzadkich obserwacjach dzięki mediom społecznościowym - informują badacze, którzy analizowali to zjawisko.

  • Kukułka, Adobe Stock
    Życie

    Kukułka wywołuje reakcje ptaków nawet zimą

    Liczne gatunki ptaków reagują na odgłosy kukułki nawet zimą - wykazali eksperymentalnie naukowcy. Ich badanie pozwala lepiej zrozumieć ekologię behawioralną ptaków, podkreślają.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy zbadali wpływ zanieczyszczenia środowiska na kolory u 25 gatunków ptaków

    Wpływ zanieczyszczonego środowiska na kolor piór i ciała ptaków jest inny w zależności od rodzaju ubarwienia. Naukowcy próbują ustalić, jak poważny jest ten wpływ, ale cały czas brakuje im niektórych danych - na przykład o tym, jakie znaczenie ma obecność farmaceutyków w środowisku.

  • Spośród ponad 500 gatunków ptaków, jakie występują w Szwecji, Haemig widywał w restauracjach i kawiarniach tylko 13. Nigdy nie pojawiły się na przykład sikory modre, które tak chętnie korzystają z ogrodowych karmników. PAP/Tomasz Waszczuk
    Życie

    Ptasie samice częściej zdradzają swoich partnerów w niepewnych warunkach

    Samice sikory modrej częściej posiadały potomstwo spoza pary, gdy doświadczały dużych wahań temperatury powietrza – wynika z badań polskich naukowców.

  • Fot. Skonstruowany przez naukowców Robopteryx prezentuje “proto-skrzydła” konikowi polnemu. Fot: Jinseok Park, Piotr Jablonski et al.
    Życie

    Skąd się wzięły skrzydła? Pierwsze pióra mogły przydawać się dinozaurom do płoszenia ofiar

    Dinozaury mogły używać piór na przednich kończynach i ogonie do płoszenia i ścigania swoich ofiar - sugeruje prof. Piotr Jabłoński z zespołem z Korei. Badacze, aby potwierdzić tę hipotezę, zbudowali robota - Robopteryksa straszącego owady i badali neurony koników polnych.

  • Fot. Krzysztof Chomicz
    Życie

    Niedopasowany rozkład przylotów – problem kukułek

    Kukułki, czyli pasożyty lęgowe, oraz ptaki, w gniazdach których te składają jaja, mają coraz bardziej niedopasowane terminy wiosennych przylotów. Dodatkowo rozmijają się one czasowo ze swoimi ofiarami, gąsienicami i chrząszczami - informują przyrodnicy z Poznania.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Biolog: populacja cietrzewia w Polsce na skraju wyginięcia

    Populacja cietrzewia w Polsce jest na skraju wyginięcia - wskazuje Michał Adamowicz z Wydziału Biologii UW. W ciągu kilku dziesięcioleci spadła z 30 tys. osobników do mniej niż 300 osobników. Przyczyną jest ocieplenie klimatu, wynikający głównie z działalności człowieka napływ gatunków obcych, oraz zmiany krajobrazu pod tereny rolnicze.

  • Resoviaornis jamrozi_fragment jednej z plytek, źródło: ISEZ PAN
    Życie

    Nie tylko dinozaury. W Polsce znajdowane są także skamieniałości ptaków sprzed milionów lat

    Na terenach obecnej płd.-wsch. Polski dawniej znajdowało się płytkie morze. Ale oprócz skamieniałości ryb, bezkręgowców i roślin, od czasu do czasu trafiają się na naszych terenach szczątki ptaków. Z tych nielicznych oficjalnie znanych znalezisk wiadomo, że żyły tu gatunki spokrewnione z dzisiejszymi wróblowymi, a także kurakami, dudkami, jastrzębiami i... kolibrami.

  • Adobe Stock
    Życie

    Ewolucja: gdy robi się coraz cieplej, ptaki zmniejszają się i wydłużają dzioby oraz nogi

    W cieplejszych klimatach ewolucja prowadzi u ptaków do wydłużenia nóg i dziobów, a w osobnym procesie - do zmniejszania rozmiarów ciała. Współzależności między tymi mechanizmami zbadali na 99,7 proc. gatunków ptaków naukowcy z Polski i Australii.

  • Fot: Tomasz Wilk, OTOP
    Życie

    Zasięgi występowania ptaków w Europie przesuwają się przez zmiany klimatu, bariery geograficzne "kontrolują" ten ruch

    Zmiana klimatu powoduje przesuwanie się zasięgów występowania ptaków w Europie, ale bariery geograficzne "kontrolują ich ruch". Międzynarodowy zespół naukowców z udziałem Polaków opisał to zjawisko na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Radioaktywny pluton się nie ukryje. Naukowcy znajdują go nawet na lodowcach

  • Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Fot. Adobe Stock

Prof. Jankowski: nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zatrzymania krążenia

Jedna lub dwie lampki wina w święta lub w sylwestra nie zaszkodzą, ale nadużywanie alkoholu, szczególnie mocnego, może doprowadzić do groźnych zaburzeń pracy serca, a nawet do nagłego zatrzymania krążenia - ostrzega w rozmowie z PAP kardiolog z Warszawy prof. Piotr Jankowski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera