uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu

Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Wrocław/ Badania biochemiczki z UPWr nadzieją na przełom w leczeniu raka otrzewnej

Innowacyjną metodę leczenia nowotworów otrzewnej, łączącą hipertermię i dehydratację gazową opracowuje prof. Agata Mikołajczyk-Martinez z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nowotwory otrzewnej rozwijają się na skutek przerzutów z jajnika, jelita grubego czy żołądka.

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
    Życie

    Wrocław/ UPWr wciąż będzie leczył za darmo psy ratownicze

    Lekarze Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedłużyli do 2026 roku umowę na bezpłatną opiekę nad psami ratowniczymi GOPR-u, WOPR-u i OSP oraz czworonogami "na ratowniczej emeryturze" - podała uczelnia w komunikacie.

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Na Uniwersytecie Przyrodniczym zainaugurowano nowy rok akademicki

    Okoła dwa tysiące studentów rozpoczęło pierwszy rok studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W środę miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego. Łącznie na uczelni studiuje ponad siedem tysięcy osób.

  • 20.05.2024. Wnętrza nowo otwartego Regionalnego Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Na Uniwersytecie Przyrodniczym otwarto Centrum Innowacyjnych Technologii

    Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu otwarto w poniedziałek Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (CIT). Z laboratoriów będą korzystać studenci, naukowcy i biznes.

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
    Student

    Wrocław/ Uniwersytet Przyrodniczy otwiera akademik "Arka" po trzech latach remontu

    Należący do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu akademik "Arka" przeszedł kompleksowy remont i po trzech latach będzie ponownie udostępniony studentom. To największy dom studencki w zasobach uczelni, w jedno- i dwuosobowych pokojach znajdzie się miejsce dla 352 osób.

  • 13.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (L) i rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Jarosław Bosy (P) podczas konferencji prasowej towarzyszącej spotkaniu z rektorami dolnośląskich uczelni wyższych oraz ze studentami, 13 bm. w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.  PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Minister nauki spotkał się z rektorami uczelni wyższych

    Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek spotkał się w środę z rektorami uczelni wyższych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Dyskutowano m.in. na temat kwestii socjalnych, ustawie o szkolnictwie wyższym, oraz pieniądzach na badania i rozwój.

  • Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
    Ludzie

    Wrocław/ Prof. K. Kubiak nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego

    Prof. Krzysztof Kubiak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej został nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Kadencję rozpocznie 1 września 2024 roku. Uzyskał 74,9 proc. poparcia i pokonał obecnego rektora prof. Jarosława Bosego.

  • Źródło: Adobe Stock
    Ludzie

    Zmarł prof. Jerzy Fabiszewski - badacz torfowisk, znawca roślinności Sudetów

    3 lutego zmarł prof. Jerzy Fabiszewski - botanik, lichenolog, ekolog, badacz polskich i kanadyjskich torfowisk oraz znawca roślinności Sudetów - podała w czwartek Polska Akademia Nauk.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Wrocław/ Badaczka z Uniwersytetu Przyrodniczego bada wykorzystanie larw owadów w karmie dla psów

    Dr inż. Anna Budny-Walczak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu sprawdza możliwości wykorzystania larw owadów jako dodatku do karmy dla psów. Takie rozwiązanie może być ratunkiem dla zwierząt z alergią, ale też dla środowiska, bo produkcja mięsa wiąże się z dużą emisją dwutlenku węgla.

  • Fot. materiały prasowe

    Wrocław: wolno wprowadzać psy i koty na uczelnię przyrodniczą

    Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia - postanowił rektor uczelni. Czworonogi nie mogą jednak stanowić zagrożenia, wchodzić do laboratoriów, zwłaszcza chemicznych, za to muszą być zdrowe, zaszczepione i na smyczy w przestrzeniach publicznych.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera