Nauka dla Społeczeństwa

21.04.2024
PL EN
14.02.2024 aktualizacja 14.02.2024

NFZ: Powiedz kocham swojemu sercu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na rozwój chorób układu krążenia ma wpływ nasz styl życia, m.in. niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres - przypomniał w środę Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach "Środy z Profilaktyką".

Narodowy Fundusz Zdrowia w "Środzie z Profilaktyką" przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnego programu profilaktycznego chorób układu krążenia (ChUK).

Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Wystarczy zgłosić chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy kwalifikujemy się do programu. Badania wykona lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej - przypomina NFZ.

W 2023 roku z programu ChUK skorzystało ponad 570 tys. pacjentów.

NFZ wskazał, że leczenie chorób układu krążenia kosztowało w ubiegłym roku ok. 20 mld zł. Kwota ta została wydana ze składki zdrowotnej na świadczenia medyczne i leki.

NFZ przypomina o profilaktyce, a w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina o tym, jak dbać o zdrowe serce, czym jest program ChUK oraz jak skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

W ramach walentynek, Oddziały Wojewódzkie NFZ (OW NFZ) na Salach Obsługi Klienta przygotowały m.in. walentynkowe zbiórki krwi, spotkania nt. programu ChUK, możliwość wykonania analizy składu ciała oraz warsztaty z samobadania piersi.

Więcej informacji o akcjach przygotowanych przez OW NFZ można znaleźć na stronie internetowej. (PAP)

Iga Leszczyńska

iga/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024