Nowa Zelandia/ W kraju otwarto pierwszy szpital tylko dla kiwi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Wyspie Północnej otwarto pierwszy szpital zajmujący się leczeniem wyłącznie kiwi północnego, symbolu Nowej Zelandii. Ranne lub chore nieloty uzyskają w nim kompleksowe leczenie, po czym wrócą na wolność. Szpital już udzielił pomocy pierwszemu pacjentowi, co podkreśla znaczenie tego ośrodka w ochronę gatunku.

Centrum rehabilitacji, zbudowane przez Kiwi Coast, lokalną grupę zajmującą się ochrony przyrody, znajduje się w oddalonej o 240 km na północ od Auckland miejscowości Kerikeri, w samym sercu regionu Northland, w którym populacja kiwi północnego wynosi prawie 10 tys. osobników.

Prowadzony przez wolontariuszy szpital ma wszystko, czego kiwi mogą potrzebować do powrotu do zdrowia – najnowocześniejsze zaplecze weterynaryjne, dziewięć zagród z budkami lęgowymi i lokalnymi roślinami oraz kojce izolacyjne zapobiegające przenoszeniu chorób.

Obecnie w całej Nowej Zelandii na wolności żyje ok. 26 tys. przedstawicieli tego gatunku, czyli tysiąc więcej niż w 2008 r., kiedy kiwi były uznawane za "narażony na wyginięcie".

Wzrost populacji jest wynikiem eliminacji drapieżników, takich jak szczury i fretki, oraz edukacji właścicieli psów, aby ich czworonogi nie atakowały tych nielotów.

Więcej ptaków oznacza jednocześnie większe prawdopodobieństwo potrzeby udzielenia im pomocy – zwracają uwagę weterynarze.

Do tej pory ranne kiwi musiały być przewożone do innego ośrodka, co było dość długą podróżą, która mogła je dodatkowo stresować.

"Zdarzały się przypadki, w których kiwi nie przeżywały podróży, co jest jednym z głównych powodów, dla których uruchomiliśmy centrum" – mówi Ngaire Sullivan, koordynatorka Kiwi Coast.

"Chcieliśmy mieć pewność, że zestresowane kiwi otrzymają opiekę, której potrzebują" – dodała Sullivan.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, szpital przyjął pierwszego pacjenta – Splasha, pisklaka, który wpadł do filtra w basenie. Po krótkim pobycie w ośrodku i odzyskaniu zdrowia wrócił do swojego naturalnego środowiska.

Skuteczne leczenie i uwolnienie Splasha podkreśla kluczową rolę szpitala w ochronie populacji kiwi.

"Bez nieustannego wysiłku (w ich ochronę) kiwi północne może ponownie stać się gatunkiem zagrożonym" – zaznaczyła Emily King, doradca techniczny departamentu ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturalnego. (PAP)

krp/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dwa gatunki człowiekowatych zeszły się 1,5 mln lat temu

  • Fot. Adobe Stock

    Włochy/ Naukowcy: więcej turbulencji nad Europą z powodu zmian klimatycznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera