Amerykańska sonda sfotografowała sondę koreańską nad Księżycem

Południowokoreańska sonda Danuri sfotografowana z odległości 5 kilometrów przez amerykańską sondę Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Obie sondy znajdują się na orbitach wokół Księżyca. Źródło: ASA/Goddard/Arizona State University.
Południowokoreańska sonda Danuri sfotografowana z odległości 5 kilometrów przez amerykańską sondę Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Obie sondy znajdują się na orbitach wokół Księżyca. Źródło: ASA/Goddard/Arizona State University.

NASA pokazała zdjęcia wykonane przez jej bezzałogową sondę Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), krążącą wokół Księżyca. Sfotografowanym obiektem jest sonda badawcza innego kraju – Korei Południowej, nazwana Danuri.

Lunar Reconnaissance Orbiter to bezzałogowa sonda amerykańska, która krąży wokół Księżyca od 15 lat. Ostatnio udało się jej wykonać kilka zdjęć południowokoreańskiej sondy Danuri, która okrąża Księżyc od końca 2022 roku.

Obie sondy poruszały się po prawie równoległych orbitach i minęły się w przeciwnych kierunkach pomiędzy 5 i 6 marca 2024 r. Amerykańska sonda użyła swojej kamery wąskokątnej, działającej w zestawie kamer znanym jako LROC, do wykonania zdjęć w trakcie trzech orbit, które były wystarczająco blisko orbity Danuri, aby wykonać zdjęcia.

Prędkość, z jaką mijały się sondy, wynosiła około 1500 km/h, wymagało to więc idealnego wstrzelenia się w czasie, aby skierować kamerę LROC we właściwym kierunku w odpowiednim momencie. Pomimo, iż czas ekspozycji na zdjęciach był niezwykle krótki (0,338 milisekundy), to sonda Danuri mimo wszystko jest nieco rozmazana, dziesięć razy większa niż jej prawdziwy rozmiar.

Danuri to pierwsza południowokoreańska sonda księżycowa. Weszła na orbitę wokół naturalnego satelity Ziemi w grudniu 2022 roku. Projekt jest prowadzony przez Koreański Instytut Badań Aerokosmicznych (KARI), we współpracy z NASA. Celem jest rozwój koreańskich technologii oraz wykonanie map zasobów na powierzchni Księżyca, takich jak lód wodny, uran, hel-3, krzem i aluminium.

Korea planuje też kolejną misję, która będzie obejmować orbiter, lądownik i 20 kilogramowy łazik. Zostaną wystrzelone razem w 2032 roku.

Z kolei amerykańska sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) był wystrzelona z Ziemi w 2009 roku. Jej celem było wykonanie dokładnych map powierzchni Srebrnego Globu w celu zidentyfikowania miejsc do przyszłych lądowań automatycznych i załogowych, zlokalizowanie surowców i testy technologiczne. (PAP)

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI

  • Lakownica żółtawa. Ganoderma lucidum Fot. Adobe Stock

    Materiał z grzybów zamiast ekoskóry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera