Zabrze/ Wykonano pierwszą w Polsce torakoskopową ablację hybrydową

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano pierwszy w Polsce zabieg ablacji hybrydowej z dostępem do serca przez lewą ścianę klatki piersiowej. Podczas zabiegu lekarze zamknęli również uszko lewego przedsionka - poinformował w czwartek rzecznik placówki.

Zespołowi Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu udało się wykonać obie skomplikowane procedury podczas jednej operacji, z nowego dostępu chirurgicznego.

Ablacja została wykonana torakoskopowo (endoskopowo) przez lewą ścianę klatki piersiowej, bez otwierania jamy brzusznej.

"Równoczasowo wykonaliśmy też zamknięcie uszka lewego przedsionka, czyli zabieg, który zapobiega powstawaniu materiału zatorowego, który może prowadzić do udarów. Zastosowana metoda jest mniej inwazyjna dla pacjenta, podczas operacji minimalizuje się ryzyko naruszenia narządów jamy brzusznej" – opisał w informacji prasowej kardiochirurg dr Grzegorz Hirnle, zastępca koordynatora Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w SCCS, który przeprowadził nowatorską operację.

W pierwszym zabiegu uczestniczył prof. Konstantinos Zannis z paryskiego Instytutu Mutualiste Montsouris, który wprowadził nową metodę w kilku europejskich ośrodkach.

"Do zabiegu mogą być kwalifikowani chorzy z przetrwałym migotaniem przedsionków, u których ablacje endowaskularne nie są skuteczne. Jedynym ograniczeniem w stosowaniu nowej metody może być niewydolność oddechowa pacjentów lub duża otyłość. Pacjent kwalifikowany do zabiegu musi być wydolny oddechowo" – wyjaśnił dr Grzegorz Hirnle.

Zabieg ablacji hybrydowej wykonuje się u chorych z opornym na leczenie migotaniem przedsionków. Z uwagi na uwarunkowania anatomiczne, do tej pory kardiochirurdzy wykonywali ablację dolnej ściany lewego przedsionka serca, stosując dojście przez powłoki brzuszne. Jak podkreślają lekarze, była to trudna i skomplikowana operacja, podczas której chirurdzy musieli naruszyć struktury jamy brzusznej oraz klatki piersiowej. Większość zabiegów kończyła się na wykonaniu ablacji.

Dodatkowej ingerencji chirurgicznej wymagało zamknięcie uszka lewego przedsionka, które jest skuteczną metodą profilaktyki udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków.

Jak zaznaczył rzecznik placówki Marek Mędela, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu do operacji nową metodą zakwalifikowano już kolejnych pacjentów. (PAP)

Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

  • Fot. Adobe Stock

    Hipnoza jak plaster - czasem lekarzom się przydaje, ale rany nie leczy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera