Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
23.04.2024 aktualizacja 23.04.2024

Warmińsko-mazurskie/ Muzeum w Ełku wyda monografię skarbu monet z XVII w.

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Muzeum Historyczne w Ełku wyda monografię odkrytego przed czterema laty skarbu blisko 700 monet z XVII wieku - podał we wtorek ełcki magistrat. Dofinansowanie na ten cel przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na przygotowanie i wydanie książki zawierającej pełne opracowanie skarbu wraz z dokumentacją fotograficzną wybranych monet muzeum pozyskało ponad 35 tys. zł z ministerialnego programu "Ochrona zabytków archeologicznych".

Skarb składający się z blisko 700 monet z XVII wieku jest uważany za największe znalezisko archeologiczne w historii Ełku. Odkryli go w 2020 r. członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne "Jaćwież". Monety znaleźli w hałdach ziemi wydobytej podczas przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Są one zróżnicowane pod względem pochodzenia i nominałów. Znajdują się wśród nich numizmaty polskie, pruskie, szwedzkie, cesarskie, duńskie i niderlandzkie - orty, trojaki, szóstaki i szelągi.

W 2023 r. monety zostały poddane konserwacji i analizie składu pierwiastkowego. W tym roku skarb będzie poddany analizie numizmatycznej. Wyniki tych badań mają się przyczynić do rozwoju studiów nad nowożytnym obiegiem pieniężnym Prus Książęcych oraz produkcją menniczą prowadzoną przez Szwedów w XVII w. w Inflantach.

Obecnie Muzeum Historyczne realizuje także projekt digitalizacji i udostępnienia tego zbioru. Jeszcze w tym roku na stronie cyfrowezbiory.muzeum.elk.pl będzie można obejrzeć galerię ze zdjęciami w wysokiej rozdzielczości 671 monet. Ponadto wizerunki 50 najważniejszych egzemplarzy zostaną udostępnione na portalu kronika.gov.pl oraz zgłoszone do Federacji Bibliotek Cyfrowych. (PAP)

Marcin Boguszewski

mbo/ miś/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024