Uczelnie i instytucje

Dyrektor NCN: w tym roku przeznaczymy 1,5 mld zł na granty badawcze

15.05.2024. Dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiak podczas briefingu prasowego na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, 15 bm. w związku z rozpoczynającymi się w Bydgoszczy Dniami Narodowego Centrum Nauki.  PAP/Tytus Żmijewski
15.05.2024. Dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiak podczas briefingu prasowego na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, 15 bm. w związku z rozpoczynającymi się w Bydgoszczy Dniami Narodowego Centrum Nauki. PAP/Tytus Żmijewski

Narodowe Centrum Nauki w tym roku przeznaczy 1,5 mld zł na granty przyznawane na sfinansowanie badań naukowych - poinformował w środę w Bydgoszczy dyrektor NCN prof. Krzysztof Jóźwiak. Podkreślił, że co roku wzrasta zainteresowanie konkursami o granty.

W Bydgoszczy rozpoczęły się Dni Narodowego Centrum Nauki, które potrwają do czwartku. Wydarzenie jest kierowane do przedstawicieli jednostek naukowych z woj. kujawsko-pomorskiego. Organizatorami są miasto Bydgoszcz i Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, we współpracy z ośmioma innymi miejscowymi uczelniami i Centrum Nauki i Kultury Młyny Rotehera w Bydgoszczy. W otwarciu Dni udział wzięli m.in. wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz i rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski.

Prof. Jóźwiak przypomniał, że NCN z siedzibą w Krakowie, które funkcjonuje od 2011 r., jest rządową agencją powołaną do wspierania działalności naukowej w Polsce przez finansowanie badań, projektów i stypendiów w zakresie badań podstawowych realizowanych w różnych jednostkach w kraju. Zaznaczył, że ideą było stworzenie instytucji opartej na najlepszych międzynarodowych wzorcach i to się udaje.

"Naszą ideą było też, żeby w jak najszerszym stopniu propagować naszą działalność również w różnych ośrodkach lokalnych, które moglibyśmy odwiedzać. Dotychczas byliśmy w większości województw. Przyszedł czas na Bydgoszcz, to już 10. Dni NCN. Obserwujemy rozszerzający się zasięg działania NCN, systematycznie zwiększa liczba naukowców gotowych do oparcia swych badań na trudnym, konkursowym finasowaniu" - powiedział prof. Jóźwiak.

Dyrektor podał, że naukowcy z woj. kujawsko-pomorskiego dotąd uzyskali wsparcie z NCN w wysokości 407 mln zł, na sfinansowanie 886 projektów badawczych.

"Kilka dni temu podpisaliśmy zmianę planu finansowego NCN. Pula środków, które w tym roku przeznaczymy na granty to 1,5 mld zł. Środki są podzielone na nasze tzw. panele, a nie dzielimy ich na dyscypliny, które wynikają z ustawy o nauce. Ideą jest, żeby finansować najważniejsze, najbardziej odkrywcze z badań, które później znajdą przełożenie na lepsze zrozumienie rzeczywistości, lepszą rozpoznawalność polskich naukowców w świecie" - podkreślił dyrektor.

Prof. Jóźwiak zaznaczył też, że Dni Narodowego Centrum Nauki są specjalnym wydarzeniem, a czasie którego niejako w pigułce promowana jest działalność Centrum, a jednocześnie zachęca się lokalne środowiska kolejnych regionów do składania wniosków grantowych.

Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki prof. Robert Hasterok zwrócił uwagę, że "NCN jest jedynym, realnym krajowym źródłem finansowania badań naukowych".

15.05.2024. Od lewej: rektor Politechniki Bydgoskiej prof. dr hab. inż. Marek Adamski, zastępca Prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiak, prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej dr hab. inż. Szymon Ł. Różański podczas 10. jubileuszowej edycji Dni Narodowego Centrum Nauki, 15 bm. na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. PAP/Tytus Żmijewski

List do uczestników Dni NCN skierował minister nauki Dariusz Wieczorek. "Doceniam cenną inicjatywę, jaką bez wątpienia są organizowane cyklicznie Dni NCN. Dzięki niej każdego roku badaczki i badacze z innego ośrodka akademickiego zyskują szansę na zgłębienie zagadnień związanych z możliwościami finansowania badań naukowych, oferowanych przez Centrum. Jestem rad, że tegoroczna edycja została zorganizowana Bydgoszczy, przy współpracy w władzami miasta i kujawsko-pomorskich uczelni" - napisał minister.

Szef resortu nauki podkreślił, że niezwykle ważne jest, by jak największe grono polskich naukowców i kadr uczelni, odpowiedzialnych za obsługę administracyjną projektów badawczych poszerzało swoją wiedzę i umiejętności związane z finansowaniem badań. "Ta wiedza w połączeniu z grantami oferowanymi przez NCN otwiera drogę do przełomowych odkryć i przyczynia się do wzmocnienia pozycji polskiej nauki" - dodał.

Uczestnicy Dni NCN w środę m.in. wysłuchali wykładów trojga naukowców pracujących na bydgoskich uczelniach, mających na koncie wybitne osiągnięcia naukowe, którzy opowiedzieli o swej drodze naukowej i prowadzonych badaniach, a także przeprowadzono panel dyskusyjny dotyczący grantów badawczych.

Na czwartek zaplanowano warsztaty dla naukowców, będące symulacją posiedzenia zespołów ekspertów oceniającego wnioski złożone w krajowym konkursie NCN oraz warsztaty dla pracowników administracyjnych jednostek badawczych zajmujących się grantami.

Patronat nad Dniami Narodowego Centrum Nauki objął serwis Nauka w Polsce.

Dni NCN wcześniej odbyły się na Śląsku, w Lublinie, Szczecinie, Olsztynie, Kielcach, Gdańsku, Łodzi, Białymstoku i Wrocławiu.(PAP)

Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera