Trzęsienia Marsa ujawniają uderzenia meteorytów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po raz pierwszy naukowcy wykorzystali dane sejsmiczne do badań uderzeń meteorytów w Marsa. W planetę na co dzień uderzają kosmiczne skały wielkości piłki do koszykówki.

Międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez ekspertów z Politechniki Federalnej w Zurychu po raz pierwszy oszacował liczbę uderzeń meteorytów w Marsa na podstawie badań sejsmicznych planety.

Wyniki wskazują, że każdego roku uderza w nią od 280 do 360 meteorytów, powodujących powstanie kraterów o rozmiarach ponad 8 metrów. Ok. 8-metrowy krater powstaje na Marsie niemal codziennie, a 30-metrowy średnio raz w miesiącu.

„To liczba pięciokrotnie wyższa niż wskazywały szacunki dokonywane z pomocą obserwacji orbitalnych. Wyniki z obserwacji oraz nasze rezultaty pokazują, że sejsmologia to doskonałe narzędzie pomiaru uderzeń meteorytów w planetę” – mówi dr Géraldine Zenhäusern, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Nature Astronomy”.

Badacze posłużyli się sejsmometrem umieszczonym na Marsie w czasie misji NASA InSight. Wyniki uzyskane w ten sposób odnieśli do obserwacji kraterów, prowadzonych przez marsjańskiego satelitę Mars Reconnaissance Orbiter. Wcześniej posługiwano się tylko badaniami z orbity oraz wiedzą zdobytą z obserwacji Księżyca.

Marsa bada się jednak trudniej niż Księżyc, nie tylko ze względu na odległość, ale także z powodu atmosfery, która z czasem zaciera ślady uderzeń meteorytów w powierzchnię. Ponadto, tłumaczą naukowcy, mniej niż połowę powierzchni Marsa pokrywa płaski teren, na którym kratery są dobrze widoczne.

Naukowcy przypominają, że np. na Ziemię co roku spada średnio 17 tys. meteorytów, ale są rzadko zauważane. Większość rozpada się bowiem w atmosferze.

Jednak marsjańska atmosfera jest aż 100 raz rzadsza od ziemskiej.

Znajomość liczby docierających do powierzchni meteorytów jest istotna nie tylko z naukowego punktu widzenia. Pozwoli ona oszacować bezpieczeństwo marsjańskich misji – zarówno robotycznych, jak i z udziałem człowieka.

„Nasze badanie jest pierwsze w swoim rodzaju. Pokazuje możliwość oceny częstości uderzeń meteorytów w powierzchnię Marsa dzięki użyciu danych sejsmicznych. Ich uzyskanie było głównym celem misji Mars InSight. Takie informacje będą kluczowe dla planowania przyszłych misji na Marsa” – prof. Domenico Giardini, jeden z naukowców.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.03.2024 EPA/ADAM DAVIS

    USA/ Elon Musk: piąta próba rakiety Starship za cztery tygodnie

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa genetyczna przyczyna otyłości wskazówką w wyborze leczenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera