Uczelnie i instytucje

Paryż - minister Wieczorek: po igrzyskach wielki niedosyt; będą audyty w AZS-ach

12.08.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek przemawia podczas konferencji prasowej w Stargardzie. PAP/Marcin Bielecki
12.08.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek przemawia podczas konferencji prasowej w Stargardzie. PAP/Marcin Bielecki

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w poniedziałek kontrole wydatkowania środków na sport akademicki i sprawdzenie funkcjonowania struktury AZS. Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu wystąpiło 66 zawodniczek i zawodników AZS, przywieźli trzy brązowe medale.

"Jeśli chodzi o nasze sukcesy sportowe, mamy wielki niedosyt” – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas briefingu prasowego w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie), pytany o ocenę występów polskich reprezentantów na IO w Paryżu. Przypomniał, że premier Donald Tusk zapowiedział dokładne prześwietlenie finansowania federacji sportowych w Polsce. Sprawdzony ma zostać również Akademicki Związek Sportowy.

„Pan premier jest wielkim kibicem sportu, wszystko obserwuje na bieżąco, więc myślę, że będzie w tej sprawie przygotowany audyt, jak związki sportowe wykorzystały środki na szkolenie olimpijczyków” – powiedział Wieczorek. „Natomiast jeżeli chodzi o Akademicki Związek Sportowy – tak, też mamy sygnały dotyczące tego, że trzeba się przyjrzeć, jak ta struktura funkcjonuje, jak ona funkcjonuje na poszczególnych uczelniach” – dodał.

Minister poinformował, że „uzgodnił” już spotkanie w tej sprawie z prezesem Zarządu Głównego AZS w Polsce, rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzym Z. Nowakiem.

„Pewnie spotkamy się również z ministrem [sportu] Sławomirem Nitrasem, żeby te kwestie omówić. Będziemy chcieli zobaczyć, w jaki sposób środki na sport akademicki są wydatkowane” – zapowiedział Wieczorek.

Podkreślił, że MNiSW bardzo zależy na tym, żeby "polscy studenci osiągali sukcesy na arenach międzynarodowych".

Wśród 213 polskich zawodniczek i zawodników na IO w Paryżu 66 reprezentowało Akademicki Związek Sportowy. „Stanowimy 31 procent reprezentacji olimpijskiej” - poinformował w połowie lipca AZS. Najwięcej sportowców (14) wystawił AZS AWF Katowice, po ośmiu AZS UMCS Lublin i AZS Poznań, po sześciu AZS AWF Poznań i AZS AWF Warszawa. Do Paryża pojechali reprezentacji 18 jednostek AZS. Najliczniejsze grupy stanowili lekkoatleci (26), pływacy (11), floreciści, florecistki i szpadzistki (9).

Przedstawiciele AZS zdobyli trzy brązowe medale: Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kraków) i Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) w drużynie szpadzistek; Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa) i Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń) stanowili połowę osady wioślarskiej czwórki podwójnej; Aleksandra Kałucka (AZS ANS Tarnów) zajęła trzecie miejsce we wspinaczce na czas.

Na poprzednich letnich igrzyskach w Tokio (2021 r.) zawodnicy AZS wywalczyli lub mieli udział w zdobyciu dziewięciu medali.

Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024 trwały od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Wystartował w nich ok. 10.5 tys. sportowców z 206 krajów. Rywalizowali w 32 dyscyplinach, 329 konkurencjach. (PAP)

tma/ co/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera