Uczelnie i instytucje

Minister nauki: będziemy zabiegać, aby uczelnie ściślej współpracowały z gospodarką

30.09.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (L) podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/25 na Uniwersytecie Szczecińskim. PAP/Marcin Bielecki
30.09.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (L) podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/25 na Uniwersytecie Szczecińskim. PAP/Marcin Bielecki

Uczelnie są kluczową sprawą dla rozwoju gospodarczego Polski. Resort nauki będzie zabiegać, aby ściślej współpracowały z gospodarką – zapowiedział podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Szczecińskim minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek wziął udział w poniedziałek w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/25 na Uniwersytecie Szczecińskim.

"Mocno będziemy zabiegać o to, aby polskie uczelnie, w tym Uniwersytet Szczeciński, mocniej i ściślej współpracowały z polska gospodarką. Jesteście – jako uczelnie – kluczową sprawa dla rozwoju gospodarczego Polski" – powiedział Wieczorek.

Podkreślił, że nie chodzi tylko o kształcenie kadr i dydaktykę, ale o kontekst badań, rozwoju i zmierzenia się z "wyzwaniami XXI wieku".

"To jest absolutnie kluczowa sprawa i będę wszystkich rektorów w całej Polsce namawiał do tego. Musicie wszędzie pokazywać, że działacie dla polskiej gospodarki, że jesteście potrzebni polskiej gospodarce" – podkreślał Wieczorek.

"Musicie wymagać również od nas, żeby te wasze pomysły później komercjalizować, wykorzystywać, a rząd i ministerstwo musi w tym zakresie pomagać" – zwrócił się do władz uczelni Wieczorek.

Minister nauki podkreślił też, że istotną kwestią jest zapewnienie dobrych warunków do studiowania, tj. lepszego zaplecza socjalno-bytowego. "Stawiamy na remonty i budowy akademików, to jest dla nas absolutnie kluczowa sprawa" – podkreślał.

Uniwersytet Szczeciński został utworzony w wyniku połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Działalność rozpoczął w roku akademickim 1985/86. Aktualnie w swojej ofercie ma 93 kierunki studiów.

"Uniwersytet Szczeciński oferuje szerokie spektrum kierunków, które obejmują za równo nauki humanistyczne, społeczne, jak i ścisłe. Dostrzegli to kandydaci w trakcie tegorocznej rekrutacji" - powiedział podczas inauguracji rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.

"Nasza uczelnia nie tylko edukuje, ale także aktywnie współpracuje z samorządami, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi oraz biznesem, aby wspólnie budować przyszłość naszego regionu. Jesteśmy miejscem, gdzie spotykają się nauka, innowacja i praktyka, a także ośrodkiem dialogu na temat wyzwań przed jakimi staje współczesne społeczeństwo" – dodał rektor.

Naukę na Uniwersytecie Szczecińskim w tym roku rozpoczęło blisko 5500 studentów na studiach stacjonarnych i ponad 800 na studiach niestacjonarnych. Najbardziej popularnym kierunkiem jest psychologia, filologia angielska i prawo.(PAP)

misz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera