Uczelnie i instytucje

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach powstało Centrum Ekonomii Zmian Klimatu

23.05.2025. Uczestnicy inauguracji Centrum Ekonomii Zmian Klimatu w Katowicach. PAP/Jarek Praszkiewicz
23.05.2025. Uczestnicy inauguracji Centrum Ekonomii Zmian Klimatu w Katowicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

Działalność centrum doskonałości, pod nazwą Centrum Ekonomii Zmian Klimatu, zainaugurowano w piątek oficjalnie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jednostka ma się zajmować m.in. transformacjami ekonomicznymi, w tym regionów węglowych.

Zgodnie z informacją uczelni Centrum Ekonomii Zmian Klimatu (Centre for Economics of Climate Change - CECC) będzie platformą naukowo-badawczą koncentrującą się na zagadnieniach związanych ze zmianami klimatu oraz transformacjami ekonomicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem regionów węglowych Polski, Czech i Słowacji.

Działalność Centrum ma obejmować m.in. badania nad "zieloną rewolucją", ryzykiem klimatycznym, inwestycjami w nowe technologie oraz postawami behawioralnymi. Centrum ma współpracować z podobnymi podmiotami z zagranicy.

Uczestnicząca w inauguracji CECC minister przemysłu, prof. UE w Katowicach Marzena Czarnecka, nawiązując m.in. do swych zainteresowań naukowych zaznaczyła, że zarówno przepisy prawne, jak i kwestie transformacji klimatycznej czy energetycznej, są powiązane z ekonomią.

"Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy w tym regionie, w Katowicach, i te kwestie nie kończą się na pieniądzach, tylko również na elemencie społecznym. Ta transformacja energetyczna i transformacja klimatyczna nie może się odbyć w żadnej mierze ze szkodą dla nas, mieszkańców" - stwierdziła Czarnecka.

"Mam nadzieję na wsparcie również państwa, żeby pokazać, jak to robić, żeby to było jak najbardziej akceptowalne, możliwe i najmniej finansowo obciążające mieszkańców regionów" - zwróciła się do inicjatorów CECC minister przemysłu, zastrzegając, że nie chodzi tylko o Śląsk, ale też np. o rejon Bełchatowa, a kwestie społeczne obejmują nie tylko sprawy finansowe, ale też np. kulturowe.

Szefowa MP zaakcentowała również, że działania wobec zmian klimatycznych muszą być regulowane z poziomu europejskiego, ale muszą jednocześnie brać pod uwagę pewne szczególne regionalne uwarunkowania: zupełnie inne są bowiem sytuacje nie tylko poszczególnych krajów, ale też regionów w ich ramach.

"Unia Europejska rozumie już, że potrzeba różnych zmian na różnych poziomach i w różnych krajach członkowskich. I to jest dla nas bardziej pozytywne niż może się nam wydawać. Mam nadzieję, że tą ścieżką będziemy podążać" - zadeklarowała Marzena Czarnecka.

Koordynatorką CECC jest prof. UE Monika Wieczorek-Kosmala z katedry badań strategicznych i regionalnych na Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów UE. Jak wyjaśniała w piątek, w dyskusji naukowej coraz częściej pojawia się dyscyplina ekonomii zmian klimatu, do której zbliżają się zainteresowania zespołu CECC.

"Mamy projekty naukowe (...), które dotyczą zmian zachodzących przy okazji procesu transformacji naszego regionu i gospodarki, ale także zmian, które muszą zachodzą w obrębie naszych zachowań jako konsumentów, a także zachowań inwestorów" - sygnalizowała Wieczorek-Kosmala.

Dodała, że jednym z celów jest budowanie wiedzy, którą będzie służyła kształceniu przyszłych pokoleń, również z innowacjami pedagogicznymi. "Stawiamy sobie przy tej okazji za cel wykształcenie ekonomisty przyszłości, który będzie dobrze rozumiał potrzebę działań proklimatycznych" - zaakcentowała koordynatorka przedsięwzięcia.

Inauguracja CECC była częścią piątej edycji wydarzenia pn. "Ekonomia bez granic", organizowanego w tym roku w katowickim UE pod hasłem przewodnim "Sprawiedliwa transformacja w centrum uwagi".(PAP)

mtb/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera